• 2014-05-06

Od tęczy do nienawiści

8 maja o godzinie 18.00 w barStudio w Warszawie odbędzie się debata Od tęczy do nienawiści z udziałem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i artystki Julity Wójcik.

„Od tęczy do nienawiści”, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Od tęczy do nienawiści”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Na warszawskim Placu Zbawiciela ponownie stanęła Tęcza, instalacja Julity Wójcik. Wielokrotnie dewastowana i palona stała się katalizatorem lęków, ujawniła pole konfliktu społecznego i toczącą się w Polsce walkę o symbole i język debaty publicznej. Niczym magiczny obiekt kolorowa instalacja z Pl. Zbawiciela ściągnęła na siebie gniew i oskarżenia o demoralizację dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa, a jej spalenie przyniosło wiele kontrowersji – dyskusję o tym, czy i po co ją odbudowywać, pytanie o przeznaczenie publicznych pieniędzy i prawo do decydowania o przestrzeni publicznej.

Według Wójcik spalona Tęcza miała stać się symbolem opamiętania, lecz czy się nim stała? Kto powinien się opamiętać? Czy powtarzające się akty jej niszczenia rozpatrywać można w kategoriach rytualnego palenia Inności, aktu nienawiści? Czy protesty przeciwko Tęczy, a w końcu akt jawnej przemocy, jakim było zniszczenie instalacji, są niepokojącym świadectwem kondycji polskiej debaty publicznej? Odnowienie instalacji wydaje się odpowiednim momentem na zadanie sobie pytań o polskie problemy z dialogiem społecznym i mową nienawiści, którą jest on przesycony.

Debata Od Tęczy do nienawiści będzie okazją do postawienia niektórych z tych pytań bezpośrednio jej pomysłodawczyni, Julicie Wójcik, i Hannie Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. O znaczenia nadawane Tęczy z perspektywy sztuki i polityki zapyta Piotr Pacewicz. Po rozmowie publiczność będzie miała szansę na zadanie pytań.

Uczestnicy będą się zastanawiali, jak wojna o Tęczę i inne przejawy mowy nienawiści wpisują się w spory światopoglądowe w Polsce, np. tak zwany spór o gender? Jaką pozycję zajmuje tu Kościół katolicki? Jak powinny reagować władze publiczne i organizacje społeczne? Jak z mową nienawiści powinny obchodzić się media – czy to prawda, że żywią się nienawiścią? Jak opisać europejskie tło polskiej nienawiści, czy nasza jest wyjątkowa? Czy mowę nienawiści należy zwalczać? W myśl liberalnej definicji moja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka, ale czy mowa nienawiści narusza czyjąś wolność? A może są pożytki z mowy nienawiści?

Porządek debaty:

  • 18.00–18.05 Powitanie przez organizatorów z Fundacji Batorego i Funduszu Mediów.
  • 18.05–18.10 Warszawiacy o swojej Tęczy: prezentacja wyników sondażu.
  • 18.10–18.45 Panel I. Tęcza: duma i uprzedzenia. Perspektywa polityki i sztuki. Uczestniczą Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Julita Wójcik. Pyta Piotr Pacewicz i uczestnicy spotkania.
  • 18.45–19.15 Panel II. Wiele miast – jedna nienawiść? Perspektywa III sektora. Jakub Janiszewski z Radia TOK FM rozmawia z przedstawicielami organizacji pozarządowych o wyrazistych przejawach mowy nienawiści, a przede wszystkim sposobach jej przeciwdziałania. Uczestniczą: Dariusz Paszkowski, Fundacja Klamra, Żywiec; Joanna Synowiec, Stowarzyszenie NOMADA, Wrocław; Konrad Dulkowski i Rafał Gaweł, Teatr TrzyRzecze, Białystok; dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska, Fundacja Dialog-Pheniben, Uniwersytet Jagielloński, Kraków.
  • 19.15–20.00 Panel III. O pożytkach i szkodliwości mowy nienawiści. Potępiać czy zrozumieć? Uczestniczą: Marta Konarzewska, redaktorka magazynu lesbijsko-feministycznego Furia; Marcin Lisak, dominikanin; Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego; Aleksander Smolar, politolog, prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Graff.
  • Od 20.00 Dyskusja ogólna.

Debata Od tęczy do nienawiści
8 maja 2014 roku, godzina 18.00
barStudio
Plac Defilad 1, Pałac Kultury i Nauki
Warszawa

Dodaj komentarz