• 2014-05-06

Miasto movie | Filmowy portret Miejskiej duchowości

Przez cały maj w Warsztatach Kultury w Lublinie będzie można uczestniczyć w pokazach filmowych Miasto movie będącymi częścią cyklu Miejska duchowość.

„Miasto movie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Miasto movie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wraz z nadejściem wiosny, w ramach pokazów Miasto movie, rozpoczął się nowy cykl tematyczny, który stara się sportretować niezwykle ulotną i tajemniczą istotę miejskiej duchowości.

Każde miasto skrywa w sobie różne oblicza, z których zbudowana jest jego tożsamość. Do tej pory pokazywaliśmy m.in. groźną twarz miasta, wraz z jego niebezpieczeństwami, odwiedziliśmy miasta smutne i samotne, ale też te baśniowe i wymarzone. Teraz chcemy zajrzeć nieco głębiej, aby zobaczyć bardziej metafizyczną stronę metropolii. Tą miejską duchowość rozumiemy na kilka sposobów. Z jednej strony każde miasto ma w sobie jakąś aurę, swój niepowtarzalny klimat i charakter. Odwiedzając je doświadczamy różnych nastrojów czy stanów emocjonalnych.

Spróbujemy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd bierze się ta unikalna atmosfera poszczególnych miast. Z drugiej strony nie ma oczywiście miast bez ludzi, a jeśli pojawiają się ludzie, zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni, to pojawiają się też ich poglądy, zwyczaje i przekonania. Każdy z nich w coś wierzy, czym się kieruje podczas życiowych wyborów. Może to być religia, tradycja, wiara, nauka, jakiś własny, prywatny kodeks moralny bądź jeszcze inny czynnik. Wszystko to jednak składa się na duchową tkankę miejskiej społeczności. Przed nami zatem niezwykła, filmowa podróż w poszukiwaniu miejskiej duchowości.

Program na maj:

  • 7 maja 2014, godz. 19.00 – Ludzie Boga, reż. Xavier Beauvois, 2010 r.
  • 11 maja 2014, godz. 11.00 – Mikołajek, reż. Laurent Tirard, 2009 r.
  • 14 maja 2014, godz. 19.00 – Pośród ciemności, reż. Pedro Almodovar, 1983 r.
  • 21 maja 2014, godz. 19.00 – Ostatnia fala, reż. Peter Weir, 1977 r.
  • 28 maja 2014, godz. 19.00 – Wątpliwość, reż. John Patrick Shanley , 2008 r.

Cykl Miasto movie – dajemy głos miastu. Zapraszamy na cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy. Miasto mówi u nas w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmusha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy, bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne. Przygotowanie cyklu: Agnieszka Wojciechowska, Rafał Chwała.

Cykl Miasto movie
7 maja 2014, 11 maja 2014, 14 maja 2014, 21 maja 2014, 28 maja 2014
Warsztaty Kultury
Lublin

Dodaj komentarz