• 2014-05-06

Rozpoczął się Legnicki Festiwal SREBRO 2014

Od 22 kwietnia w Legnicy trwa Legnicki Festiwal SREBRO. To niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu zobaczyć ponad 1000 obiektów współczesnej biżuterii i dizajnu. Kulminację Festiwalu zaplanowano na majowy weekend 16-17 maja. Wówczas odbędzie się 20 wernisaży festiwalowych wystaw z udziałem artystów z całego świata oraz szereg wydarzeń towarzyszących: pokazy, projekcje, spotkania autorskie, warsztaty, koncert, seminarium. Wówczas ogłoszeni zostaną też laureaci Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej, tym razem opatrzonego tytułem KLASYKA/CLASSIC.

AmberiffDesignAwards (źródło: materiały prasowe organizatora)

AmberiffDesignAwards (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tak brzmi uzasadnienie Konkursu:

DESIGN? Łatwość reprodukcji kolejnych wcieleń stylistycznych rośnie w tempie równoległym do rynkowych premier kolejnych wersji soft-ware’u 3D i kolejnych technologii rapid prototyping.
SZTUKA? Wyścig na artystyczne radykalizmy nieuchronnie kończy się dzisiaj na You Tubie w zakładce kuriozum tygodnia.
HAND MADE? Ekonomiczna presja efektywności zepchnęła tradycyjne rzemiosło w przestrzeń zjawisk antropologicznych… ale to nieprawda, że wszystko już było. Wszystko już było wielokrotnie, a jednak wciąż historyczna retrospekcja i konieczność autorskiej reinterpretacji klasycznych kanonów sztuki złotniczej okazuje się inspirująca. Spróbujmy więc ponownie wyodrębnić to, co ponadczasowe.

Konkurs, organizowany od 35 lat, to najważniejszy event Festiwalu. Ma on charakter czysto artystyczny, preferuje pomysł, wartość i sens wypowiedzi twórcy na tytułowy temat, a prace ocenia międzynarodowe jury, złożone ze znakomitych przedstawicieli branży biżuteryjnej. W tym roku byli to: Peter Bauhuis (Niemcy), Kai-Yin Lo (Hong Kong), Graziano Visintin (Włochy) oraz Sławomir Fijałkowski i Magdalena Kwiatkiewicz (Polska). Komisja oceniła 706 prac nadesłanych przez 308 artystów z 42 krajów. Do wystawy wybrała prace 48 artystów-złotników z niemal 20 państw, głównie z Europy, ale także z Argentyny, Brazylii, Japonii, Kolumbii, Korei, Tajwanu.

Legnicki Festiwal SREBRO
22 kwietnia – 8 czerwca 2014 r.
Kulminacja festiwalu
16-17 maja 2014 r.
Legnica

Dodaj komentarz