Jakub Jaszewski wobec doświadczeń psychodelicznych

Od 6 maja w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Jakuba Jaszewskiego pt. Post-apo / Początek.

Jakub Jaszewski, „Jezioro” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jakub Jaszewski, „Jezioro” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas wystawy zostaną zaprezentowane dwa cykle, Post-apo i Początek. Pierwszy z nich wykonany został w całości w technice linorytu, dzięki której możliwe było maksymalne uproszczenie środków wyrazu, sprowadzenie ich tylko do dwóch wartości graficznych: czerni i bieli.

Cykl prac Post-apo to post-apokaliptyczne pejzaże, które w zamierzeniu miały mieć ilustracyjny charakter. Twórca celowo pozbawia prace elementu ludzkiego, prezentując przemijanie nie z punktu widzenia antropocentrycznego, ale z perspektywy wytworów cywilizacyjnych. Jako kontrast do wartości przemijających pojawiają się geometryczne kształty i bryły symbolizujące to, co nieśmiertelne i wieczne.

Drugi cykl zaprezentowany na wystawie nosi nazwę Początek i jest cyklem otwartym. Wynika z tego dość enigmatyczny i nieopisowy tytuł. Cykl stanowią grafiki cyfrowe oraz linoryty stworzone po pracy dyplomowej – Post-apo. Te najnowsze prace są dla autora początkiem eksploracji nowych rozwiązań plastycznych, formalnych i teoretycznych w szeroko pojętej grafice. Powstałe grafiki w luźny sposób nawiązują do tematyki science-fiction oraz doświadczeń psychodelicznych.

Autor wystawy Jakub Jaszewski, to młody toruński twórca, który w 2012 roku obronił dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Głównym polem jego zainteresowań jest pracochłonna i nieco zapomniana technika graficzna, jaką jest linoryt (wypukłodruk). Jednak uprawia też grafikę cyfrową, rysunek i metaloplastykę. Jakub Jaszewski jest obecnie doktorantem na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Jakub Jaszewski, Post-apo / Początek
Wernisaż: 6 maja 2014 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 28 maja 2014 roku
Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu

Dodaj komentarz