Stefan Kisielewski – Felietony zdjęte przez cenzurę

20 maja nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się kolejny, czwarty tom Felietonów Stefana Kisielewskiego – Felietony zdjęte przez cenzurę.

Stefan Kisielewski „Felietony”, tom 4 – okładka (źródło: materiały prasowe)

Stefan Kisielewski „Felietony”, tom 4 – okładka (źródło: materiały prasowe)

Czwarty tom felietonów zebranych Stefana Kisielewskiego zawiera jego teksty pisane dla Tygodnika Powszechnego w latach 1945–1989 a niedopuszczone do druku przez cenzurę. Zbiór ten stanowi komplementarne uzupełnienie poprzedniego tomu Wołanie na puszczy. Twórczość felietonistyczna była dla Kisiela niezmiernie istotna, sam uznawał ją za swoisty dziennik duszy pisany w cotygodniowych odcinkach o pewnej stałej barwie – myślowej i stylistycznej.

Stefan Kisielewski (1911–1991) – pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta, nazywany pierwszym felietonistą Rzeczypospolitej. Przez 45 lat publikował felietony w Tygodniku Powszechnym, podpisując się po prostu: Kisiel. W latach 1957–1965 był posłem na Sejm PRL z ramienia koła poselskiego Znak (obok Tadeusza Mazowieckiego, Jerzego Zawieyskiego oraz Stanisława Stommy). Był autorem m.in. powieści: SprzysiężenieZbrodnia w dzielnicy północnejWidziane z góry; szkiców muzycznych: Gwiazdozbiór muzyczny; zbiorów felietonów: Rzeczy małe100 razy głową w ścianęMaterii pomieszanie; oraz najsłynniejszych: Abecadła Kisiela i Dzienników. W 1990 roku ustanowił nagrodę swojego imienia (Nagroda Kisiela), która przyznawana jest do dziś (wśród laureatów są m.in.: Władysław Bartoszewski, Jerzy Waldorff, Jerzy Giedroyc, ks. Józef Tischner, Lech Wałęsa, Stanisław Tym, Jan Nowak-Jeziorański).

Stefan Kisielewski Felietony. Tom 4. Felietony zdjęte przez cenzurę
Premiera: 20 maja 2014 roku
Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz