• 2014-05-05

5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego, czyli najlepsze filmy znad Sekwany

Instytut Francuski w Polsce i Gutek Film zapraszają do obejrzenia najlepszych francuskich filmów ostatnich lat. Projekcje odbędą się w okresie od maja do czerwca w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Lublinie i Krakowie.

5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie przeglądu znalazły się dzieła uznane i nagradzane na międzynarodowych festiwalach. Większość z nich będzie można zobaczyć w Polsce po raz pierwszy. Poza dramatami i filmami obyczajowymi, organizatorzy wybrali dla widzów również francuskie komedie, a także kino familijne i fantastyczne.

Istotnym punktem tegorocznego przeglądu jest niewątpliwie film biograficzny Yves Saint Laurent, przybliżający życie jednego z najważniejszych projektantów mody. To niezwykła i pasjonująca historia szalonej miłości, portret geniusza mody, który potrafił walczyć o swoje marzenia.

Gatunek komediowy będzie reprezentować między innymi film Przychodzi facet do lekarza, w reżyserii największego europejskiego komika Daniego Boona, twórcy takich hitów jak Jeszcze dalej niż północ i Nic do oclenia. Opowieść o losach Romaina, 40-letniego hipochondryka, który rujnuje życie swojego przyjaciela, spotkała się we Francji z bardzo dobrym przyjęciem publiczności. Zainteresowanie filmem przerosło nawet wyniki kultowej komedii Nietykalni.

Z zainteresowaniem widzów spotkać się może również film Camille powtarza rok, autorstwa aktorki i reżyserki Noémie Lvovsky. Historia rozczarowanej życiem Camille, która dostaje szansę na zmianę swojego losu zdobyła w 2013 roku trzynaście nominacji do francuskich Cezarów – wyprzedzając tym samym Miłość Michaela Hanekego. Miłośnicy francuskiej muzyki na pewno rozpoznają w autorze muzyki Gaetanie Rousselu lidera znanej grupy Louise attaque.

Na uwagę zasługują również dwa filmy kostiumowe: Księżna Montpensier Bertranda Taverniera, film nagrodzony w 2011 roku Cezarem za najlepsze kostiumy i Michael Kohlhaas w reżyserii Arnauda des Pallièresa, który zdobył w tym roku Cezary za muzykę i dźwięk.

Program przeglądu dostępny jest na stronach organizatoriów, którymi są Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film.

5. Przegląd Nowego Kina Francuskiego
Od 23 do 29 maja 2014 roku pokazy odbędą się w kinie Muranów w Warszawie oraz w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu
Od 30 maja do 1 czerwca 2014 roku pokaz odbędzie się w kinie Charlie w Łodzi
Od 1 do 5 czerwca 2014 roku pokaz odbędzie się w kinie Chatka Żaka w Lublinie
Od 2 do 6 czerwca 2014 roku pokaz odbędzie się w Kinie Pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz