• 2014-05-05

Formy, kolory, osoby – Marcin Maciejowski w Rastrze

Od 24 maja w Galerii Raster w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Marcina Maciejowskiego pt. Kompozycja na niewielkiej przestrzeni.

Marcin Maciejowski, „Blue odalisque or The white slave (1921-23)”, 2014, olej na płótnie, 100 x 70 cm. Dzięki uprzejmości galerii Raster (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Maciejowski, „Blue odalisque or The white slave (1921-23)”, 2014, olej na płótnie, 100 x 70 cm. Dzięki uprzejmości galerii Raster (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa najnowszych prac Marcina Maciejowskiego jest dojrzałym i wyrafinowanym malarskim studium na temat kompozycji – tego, w jaki sposób układy form, kolorów, osób, sytuacji i zachowań wchodzą we wzajemne relacje i generują życiową treść.

Maciejowski jest analitykiem języków sztuki i plastyki – tego jak skonstruowane są obrazy i tego kto, co i w jaki sposób mówi o sztuce. Kompozycja na niewielkiej przestrzeni to potyczka czterdziestoletniego malarza z awangardą – bohaterami obrazów są młodzi ludzie stojący przed kluczowymi artystycznymi i życiowymi wyborami. Idee i inspiracje, alianse, układy i rozmowy, konfrontacja ze starymi mistrzami i mitem artysty, życie bohemy – młodopolskiej i hipsterskiej – związki uczuciowe i partnerskie; wszystko to z przenikliwością i czułością dla szczegółu obrazuje w swoich pracach Marcin Maciejowski.

Artysta, który debiutował na przełomie stuleci obrazami inspirowanymi m.in. historiami z prasy brukowej, z niezwykłą intuicją eksploatuje kolejne toposy i figury życia społecznego i artystycznego. Jego malarstwo staje się zarazem coraz bardziej wirtuozerskie, jakby naturalnie podążając za dynamicznie zmieniąjącą się jakością i technologią otaczających nas obrazów cyfrowych o coraz większej rozdzielczości.

Marcin Maciejowski, Kompozycja na niewielkiej przestrzeni
Wernisaż: 24 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 lipca 2014 roku
Galeria Raster
ul. Wspólna 63
Warszawa

Dodaj komentarz