• 2014-05-05

Festiwal Copernicus 2014: Rewolucje

6 maja rozpoczyna się sześciodniowy Festiwal Copernicus 2014. Pierwsza edycja Festiwalu zatytułowana Rewolucje, poświęcona jest przełomowym momentom w dziejach kultury i nauki, które pozwoliły ludzkości wejść w nowy etap rozwoju. Festiwal potrwa do 11 maja.

Festiwal Copernicus 2014, logo (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Copernicus 2014, logo (źródło: materiały prasowe)

Intencją organizatorów jest stworzenie w Krakowie przestrzeni, w której nauka i duchowość, fizyka i sztuka, kosmologia i socjologia, nauki ścisłe i szeroko pojęta humanistyka będą mogły wespół zmierzyć się z wyzwaniami, które stoją przed współczesnym człowiekiem w XXI w. W międzynarodowym gronie wybitnych naukowców, humanistów, pisarzy i artystów rozważana będzie dynamika owych zmian, a także ich konsekwencje – nie tylko naukowe i ekonomiczne, ale także polityczne i etyczne.

Dyrektorem programowym Festiwalu Kopernika jest ks. prof. Michał Heller, kosmolog, teolog i filozof, laureat Nagrody Templetona, fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

W programie znajdą się m.in. debaty, wykłady akademickie, multimedialne mini-wykłady w przestrzeni publicznej, warsztaty, lekcje czytania, koncerty, podczas których można będzie usłyszeć m.in. Capellę Cracoviensis oraz Sławomira Zubrzyckiego − twórcę i wirtuoza instrumentu viola organista, zaprojektowanego przez Leonarda da Vinci, projekcie filmowe takich obrazów jak 2001: Odyseja kosmiczna, Solaris czy Iluminacja, a także wystawę sztuki inspirowanej matematyką.

Patronem przedsięwzięcia będzie Mikołaj Kopernik – twórca największej rewolucji w nauce, która zmieniła również panujący obraz świata i rozumienie miejsca człowieka w kosmosie.

Program:

6 maja

  • 17.00 Wernisaż wystawy Formy i liczby; Dom Plastyków, ul. Łobzowska 3
  • 17.30 Wykład Roberta Wolaka Matematyka i kultura; Dom Plastyków, ul. Łobzowska 3
  • 19.00 Koncert: Sławomir Zubrzycki – Viola Organista; Muzeum Narodowe, Galeria Sztuki Polskiej XIX w., Sukiennice, Rynek Główny 1-3

7 maja − Człowiek i Wszechświat

  • 10.00−11.30 Śniadanie Mistrzów, uczestnicy: Michał Heller, Bartosz Brożek, prowadzenie: Łukasz Kwiatek; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 12.00−13.00 Lekcja Czytania, prowadzenie: Łukasz Lamża, tekst: Michał Heller; Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2
  • 14.00-15.30 Warsztaty: Astronomia, prowadzenie: Zdzisław Golda; Obserwatorium Astronomiczne UJ, ul. Orla 171
  • 14.00-16.00 Mini-wykłady: Małe Rewolucje; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 16.00 Nauka w Działaniu, Leszek Roszkowski W poszukiwaniu nowej fizyki; PWST, ul. Straszewskiego 20-21
  • 18.30 Wykład główny: John Barrow The Origin and Evolution of the Universe; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 19.30 Dyskusja Jak popularyzować naukę?, uczestnicy: Ryszard Tadeusiewicz, January Weiner, prowadzenie: Łukasz Kwiatek; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 21.00 Pasmo filmowe 2001: Odyseja kosmiczna, reż. Stanley Kubrick; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1

8 maja − W Poszukiwaniu Duszy

  • 10.00−11.30 Śniadanie Mistrzów, uczestnicy: Jerzy Vetulani, Dominika Dudek, prowadzenie: Mateusz Hohol; De Revolutionibus
  • Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 12.00−13.00 Lekcja Czytania, prowadzenie: Bartłomiej Kucharzyk; Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2
  • 14.00−15.30 Warsztaty: Neuroobrazowanie, prowadzenie: Adam Pilarski; Voxel, ul. Wrocławska 1-3
  • 14.00−16.00 Mini-wykłady: Małe Rewolucje; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 16.00 Nauka w Działaniu, Maciej Żylicz Biologia syntetyczna. Jak powstało życie na ziemi; PWST, ul. Straszewskiego 20-21
  • 18.30 Wykład główny: Michael Arbib Your Soul is a Distributed Property of the Brains of Yourself and Others; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 19.30 Dyskusja Soul in the Mirror, uczestnicy: Michael Arbib, Bipin Indurkhya, prowadzenie: Bartosz Brożek; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 21.00 Pasmo filmowe Project Nim, reż. James Marsh Miejsce: Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1

9 maja − Demon Laplace’a

  • 10.00−11.30 Śniadanie Mistrzów, uczestnicy: Edward Nęcka, prowadzenie: Bartłomiej Kucharzyk; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 11.30−13.00 Warsztaty: Psychologia poznawcza, prowadzenie: Krzysztof Cipora; Instytut Psychologii UJ, al. Mickiewicza 3
  • 12.00−13.00 Lekcja Czytania, prowadzenie: Mateusz Hohol; Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2
  • 14.00−16.00 Mini-wykłady: Małe Rewolucje; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 16.00 Nauka w Działaniu, Malcolm McCallum Mathematics, Breaking Tunny and the First Computers; PWST, ul. Straszewskiego 20-21
  • 18.30 Wykład Lemowski, Edmund Wnuk-Lipiński Realizm fantastyczny – Lem a pokusy utopii; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 19.30 Dyskusja Nauka i fantastyka, dyskusja: Rafał Kosik, Łukasz Orbitowski, Edmund Wnuk-Lipiński, prowadzenie: Tomasz Majkowski; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 20.30 Koncert: Capella Cracoviensis Muzyka Sfer, wykład: Michał Heller; Bazylika Trójcy Świętej oo. Dominikanów
  • 21.00 Pasmo filmowe Solaris, reż. Andriej Tarkowski; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1

10 maja − Dwie Księgi (Nauka i Religia)

  • 10.00-11.30 Śniadanie Mistrzów, uczestnicy: Adam Łomnicki, Jan Kozłowski, Marcin Czarnołęski, prowadzenie: Mateusz Hohol; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 12.00-13.00 Nauka Czytania, prowadzenie: Ada Augustyniak; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 14.00-15.30 Warsztaty Twórcze pisanie, prowadzenie: Wojciech Bonowicz; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 14.00-16.00 Mini-wykłady: Małe Rewolucje; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 16.00 Nauka w Działaniu, Wacław Hryniewicz Chrześcijańskie credo a wyzwania nauki; PWST, ul. Straszewskiego 20-21
  • 17.30 Wykład, Zdzisław Pogoda Fraktale; Miejsce: Dom Plastyków, ul. Łobzowska 3
  • 19.30 Wykład główny, Michał Heller Filozofia przypadku; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 20.30 Dyskusja Dum Deus Calculat… Dialog o nauce i religii, uczestnicy: Michał Heller, Stanisław Krajewski, Jan Woleński, prowadzenie: Wojciech Grygiel; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1

11 maja − Trzecia Kultura

  • 10.00−11.30 Śniadanie Mistrzów, uczestnicy: Jerzy Stelmach, prowadzenie: Łukasz Kwiatek, Mateusz Hohol; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 12.00−13.00 Nauka Czytania, prowadzenie: Piotr Koc; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 14.00-16.00 Mini-wykłady: Małe Rewolucje; De Revolutionibus Books & Cafe, ul. Bracka 14
  • 16.00 Nauka w Działaniu, Ryszard Nycz Kultura jako czasownik, Michał Paweł Markowski Dlaczego humanistyka nie jest nauką, prowadzenie: Tomasz Bilczewski; PWST, ul. Straszewskiego 20-21
  • 18.30 Wykład główny, John Gray On the Relationship Between Science and Humanities; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 19.30 Dyskusja Revolutions in Science – Revolutions in Culture, uczestnicy: John Gray, Michał Heller, Agnieszka Zalewska, prowadzenie: Grzegorz Jankowicz; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
  • 21.00 Pasmo filmowe Iluminacja, reż. Krzysztof Zanussi; Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1
Festiwal Copernicus 2014, plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Copernicus 2014, plakat (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Copernicus 2014: Rewolucje
Od 6 do 11 maja 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz