• 2014-05-05

Dagny − pokaz filmu z udziałem reżysera

6 maja o godzinie 16.45 w Kinie Pod Baranami odbędzie się specjalny pokaz filmu poświęconego młodopolskiej muzie Dagny Juel Przybyszewskiej z udziałem reżysera i aktorów. Spotkanie z twórcami poprowadzi redaktor Maria Malatyńska.

Daniel Olbrychski i Lise Fjeldstad, fot. Filmoteka Narodowa (źródło: materiały prasowe)

Daniel Olbrychski i Lise Fjeldstad, fot. Filmoteka Narodowa (źródło: materiały prasowe)

Film Dagny zrealizowany został w 1976 roku w koprodukcji norwesko-polskiej przez pochodzącego z Norwegii absolwenta łódzkiej Filmówki Haakona Sandøya. Przedstawia burzliwe dzieje miłości pięknej norweskiej pisarki Dagny Juel oraz proroka polskiego modernizmu Stanisława Przybyszewskiego. Wszystko to w interesująco przedstawionej dekadenckiej atmosferze końca dziewiętnastego wieku. Pośród akcji rozgrywającej się w Berlinie, Warszawie, Lwowie i Tbilisi znalazł się także epizod krakowski, w tym mieście bowiem zaproponowano Przybyszewskiemu redagowanie działu literackiego cenionego pisma Życie. Jesienią 1898 roku Dagny przybyła do Krakowa, gdzie szybko stała się przedmiotem adoracji licznego grona poetów i artystów. Haakon Sandøy w swym biograficznym filmie ukazał Dagny jako kobietę pociągającą, pełną magicznego uroku, uwielbianą przez mężczyzn i jednocześnie daleką od obyczajowej pruderii.

Główną zaletą filmu jest kreacja Lise Fjeldstad w roli Dagny. Aktorka wyposażyła swoją postać w tak wiele uroku, że instynktownie szukamy jej po ekranie, skoro tylko gdzieś zniknie – pisał po premierze jeden z krytyków. Norweskiej aktorce towarzyszy plejada polskich gwiazd − m.in. Daniel Olbrychski, Olgierd Łukasiewicz, Jerzy Radziwiłłowicz i Bogusław Linda. Uwagę zwracają również piękne zdjęcia wybitnego polskiego operatora Zygmunta Samosiuka. Film został częściowo zrealizowany w Krakowie.

W kawiarni Jama Michalika – jednej z oryginalnych scenerii filmu Dagny – na uczestników pokazu (na podstawie biletu na seans) czekają zniżki.

Gośćmi pokazu będą:

  • Haakon Sandøy – reżyser filmu,
  • Elżbieta Karkoszka – aktorka,
  • Aleksander Fabisiak – aktor,
  • Anna Jakiełek – dekorator wnętrz.

Spotkanie poprowadzi red. Maria Malatyńska.

Bilety: 14 zł (normalny), 12 zł (ulgowy).

Pokaz filmu Dagny
6 maja 2014 roku, godzina 16.45
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz