Urban Data Stories

Od 22 do 25 maja w Katowicach potrwa pierwsze interdyscyplinarne spotkanie z cyklu Urban Data Stories, poświęcone analizie danych i jej wykorzystaniu w kulturze.

Warsztaty „Katowice, miasto otwarte”, fot. Bartek Barczyk (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty „Katowice, miasto otwarte”, fot. Bartek Barczyk (źródło: materiały prasowe)

Jeszcze do niedawna dane były przedmiotem zainteresowania garstki specjalistów, przede wszystkim analityków rynku, programistów, matematyków. Obecnie mamy z nimi do czynienia codziennie korzystając z komputera lub telefonu komórkowego, a przetwarzanie danych stało się jedną z głównych gałęzi gospodarki. Google, Facebook, Amazon i wiele innych firm odniosło sukces dzięki swoim metodom pracy z danymi, które pozwalają odnaleźć interesujące informacje lub zaproponować produkt dokładnie dopasowany do naszych potrzeb. Analityk danych będzie prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych zawodów XXI wieku. Urban Data Stories to niepowtarzalna okazja, by zdobyć wiedzę i umiejętności pozyskiwania, analizy oraz wizualizacji danych bezpośrednio od najlepszych specjalistów z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Urban Data Stories to nowy projekt Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i Medialabu Katowice realizowany we współpracy z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką. Jest to cykl interdyscyplinarnych spotkań projektantów, programistów, urbanistów, aktywistów i innych osób pracujących wspólnie przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu, analizie i wizualizacji danych, by stworzyć wartościowe i interesujące historie o Katowicach.

Trzydniowe spotkania (w maju, czerwcu i listopadzie) prowadzone przez najlepszych specjalistów od analizy danych składają się z warsztatów, wykładów oraz grup roboczych. W ciągu niespełna roku odbędzie się kilkanaście wydarzeń.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak wykorzystać surowe i pozornie nudne dane do stworzenia atrakcyjnych wizualnie i wciągających historii. Poznają też warsztat pracy dziennikarza danych; nauczą się, jak badać przestrzeń publiczną za pomocą narzędzi cyfrowych; zhakują dziedzictwo kulturalne Katowic ukryte w archiwach internetowych; będą uczyć się metod pozyskiwania informacji z Sieci oraz zasad wizualizacji danych. Grupy robocze zajmują się między innymi tworzeniem wystawy prezentującej historię Katowic za pomocą wizualizacji oraz pracą z cyfrowymi mapami miasta (digitalizacja, GIS, Open Street Map).

Pierwsze spotkanie odbędzie w dniach od 22 do 25 maja. Uczestnicy warsztatów Data-driven investigation poznają warsztat dziennikarza danych i pod okiem prowadzącego Nicolasa Kayser-Brila (Journalism++) zbadają inwestycje zagranicznego kapitału w Katowicach, które miały miejsce w ostatnich kilkunastu latach. Steffen Fiedler i Stephan Thiel z berlińskiego Studia NAND przeprowadzą z uczestnikami eksperymentalną próbę połączenia streetartu z wizualizacją danych w przestrzeni publicznej, poruszając ważne zagadnienia niekoniecznie dostrzegane przez mieszkańców. Wśród pozostałych gości są m.in. Rui Guerra (INTK), Tomas Diez (Fab Lab Barcelona) i Wesley Grubbs (Pitch Interactive).

Wyniki projektu zostaną zaprezentowane w 2015 roku podczas wystawy, której towarzyszyć będzie konferencja oraz publikacja. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, szczegółowe informacje oraz rejestracja na stronie projektu.

Urban Data Stories
Od 22 do 25 maja 2014 roku
Medialab Katowice

Dodaj komentarz