VI Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich Klaps

5 i 6 czerwca w Bydgoszczy odbędzie się VI Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich Klaps. Zgłoszenia należy nadsyłać do 15 maja.

IV Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich „Klaps”, plakat (źródło: materiały prasowe)

IV Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich „Klaps”, plakat (źródło: materiały prasowe)

Rośnie zainteresowanie kinematografią wśród młodzieży. Coraz więcej osób próbuje swoich sił w aktorstwie lub kręceniu oraz montowaniu własnych filmów. Dlatego też 5 i 6 czerwca odbędzie się już VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Amatorskich Klaps, którego organizatorem jest Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy przy współpracy z Kinem Orzeł oraz Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dzięki niemu zdolni początkujący reżyserzy i aktorzy mogą rozwijać swoje pasje oraz promować pomysły i talent. Rywalizują także o wartościowe nagrody. Do wygrania m.in. kamery, aparaty fotograficzne i tablety. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży w wieku od 15 do 24 lat.

Filmy należy przesyłać do 15 maja, wpłacając 20 zł wpisowego oraz rejestrując się wcześniej poprzez specjalny formularz na stronie internetowej konkursu.

Produkcje oceniane będą w trzech kategoriach: film fabularny, reportaż oraz film animowany. Po wstępnej selekcji wykonywanej przez komisję samorządową oraz sprawdzeniu zgodności zgłoszeń z regulaminem konkursu, nadesłane filmy oceniane są przez profesjonalne jury. Do tej pory w jury konkursu gościli między innymi Konrad Aksinowicz, Arkadiusz Hapka, Krzysztof Nowicki, Marcin Sauter, Daniel Wieleba czy Piotr Zwierzchowski. Wyróżniane są filmy ambitne, przekazujące istotne treści i mające wydźwięk artystyczny. Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem – do V edycji konkursu zgłoszono aż 136 filmów.

40 finalistów przyjedzie do Bydgoszczy 5 czerwca, dzień przed uroczystą Galą Finałową. W sali Kina Orzeł w godzinach od 10.00 do 18.00 odbędą się darmowe pokazy, otwarte dla publiczności, wszystkich filmów zakwalifikowanych do finału, połączone z panelem dyskusyjnym na temat wartości merytorycznej i technicznej oglądanych produkcji. Młodzież z całej Polski zainteresowana tematyką filmową będzie miała okazję wymieniać poglądy z jurorami, filmoznawcami oraz pozostałymi finalistami. Widzowie tego dnia dostaną także karty do głosowania na podstawie których będzie można oddać głos na wybrany film, który otrzyma nagrodę Grand Prix konkursu.

Wieczorem 5 czerwca  organizatorzy zapraszają na kino letnie do kawiarni Landschaft, gdzie odbędzie się pokaz filmów nagrodzonych podczas poprzednich edycji Klapsu.

6 czerwca w Miejskim Centrum Kultury będą miały miejsce specjalne warsztaty filmoznawcze, dzięki którym finaliści konkursu zdobędą dodatkową wiedzę i umiejętności. Następnie młodzi ludzie będą mogli zwiedzić miasto podczas specjalnie przygotowanej wycieczki po Bydgoszczy z przewodnikiem.

O godzinie 17.00 w sali Kina Orzeł odbędzie się Gala Finałowa, podczas której zostaną ogłoszone wyniki VI edycji Klapsu i wręczone nagrody rzeczowe. Finaliści i zaproszeni goście poznają twórców oraz obejrzą nagrodzone przez jury produkcje. Zostanie także wręczona nagroda Grand Prix, wybrana przez publiczność podczas przeglądu filmów finałowych.

IV Ogólnopolski Konkurs Filmów Amatorskich Klaps
Termin nadsyłania prac: 15 maja 2014 roku
Przegląd filmów i rozdanie nagród: 5 i 6 czerwca 2014 roku
Kino Orzeł w Bydgoszczy
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dodaj komentarz