Kolejne warsztaty z cyklu Lub design

6 i 25 maja w Warsztatach Kultury w Lublinie odbędą się kolejne warsztaty z cyklu Lub design. Jest to cykl interdyscyplinarnych wydarzeń dotyczących projektowania i tematyki miejskiej przestrzeni publicznej, kierowanych do różnych grup odbiorców.

„Lub design” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lub design” (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • 6 maja – Domowe zielniki – warsztat ogrodniczy

Wystarczy balkon lub kawałek parapetu, żeby uprawiać własne warzywa i zioła. Miejskie ogrodnictwo i domowa uprawa roślin jadalnych cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców miast. Na warsztatach uczestnicy poznają niekonwencjonalne sposoby na uprawę roślin na małej przestrzeni, zasady hydroponiki, gatunki i odmiany odpowiednie do uprawy w mieście, a także przykłady powstających w Polsce i na świecie społecznych ogrodów. W części praktycznej stworzone zostaną doniczkowe kompozycje z ziół i warzyw, a także kwiatowe kule, które każdy uczestnik będzie mógł zabrać do domu. Warsztaty poprowadzi Iga Kołodziej.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – obowiązują wcześniejsze zapisy.

Iga Kołodziej – architekt krajobrazu, absolwentka SGGW w Warszawie, właścicielka pracowni Mint&Lavender. Projektuje ogrody przydomowe i zielone instalacje w przestrzeni publicznej, prowadzi warsztaty, popularyzuje miejskie ogrodnictwo, uprawia partyzantkę ogrodniczą. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi (m. in. Stowarzyszeniem na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego Odblokuj i Fundacją Centrum Architektury) oraz instytucjami kultury (m. in. Centrum Nauki Kopernik, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Nowym Teatrem w Warszawie). Pełni funkcję Sekretarza Sekcji Drzew Miejskich Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

„Lub design” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lub design” (źródło: materiały prasowe organizatora)

  •  25 maja – …na trawnikach wolimy kwiatki – warsztat tworzenia plakatów

W ramach warsztatu zaprojektowane zostaną plakaty propagujące sprzątanie nieczystości po psach. Prace mają zwrócić uwagę mieszkańców Lublina na problem zaniedbanej przestrzeni miejskiej, zwłaszcza braku nawyku sprzątania po swoich zwierzętach. Projekty realizowane będą w technice szablonu. Wspólnie spróbujemy przyjrzeć się realizowanym pracom, przeanalizować zasadność użycia konkretnych fontów, estetykę i czytelność plakatów, a także trafność i pomysłowość przekazu oraz jego wizualne oddziaływanie na odbiorcę. Najlepsze prace zostaną powielone i wyeksponowane w przestrzeni miasta w miejscach, które wymagają interwencji. Warsztaty poprowadzi Jan Bajtlik.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – obowiązują wcześniejsze zapisy.

Jan Bajtlik – ur. 1989. W 2013 ukończył wydział grafiki ASP w Warszawie. Należy do Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU). Za dyplom popularyzujący czytelnictwo: Bądź człowiekiem, czytaj! otrzymał wyróżnienie rektorskie i nagrodę STGU za najlepszy dyplom projektowy 2013.Tworzy plakaty, ilustracje i projektuje książki dla dzieci. Ilustrował między innymi w Time Magazine, The New York Times, The Architekturze, Tygodniku Powszechnym, Gazecie Wyborczej, Przekroju. Prowadzi warsztaty typograficzne dla dzieci. Wiele jego prac jest zaangażowanych społecznie. Jego prace były prezentowane i nagradzane na wielu wystawach w kraju i za granicą. Za plakat Remember otrzymał srebrny medal na 10 Międzynarodowym Triennale Plakatu w Toyamie i 1 nagrodę na Skopje International Poster Festival 2011 i wyróżnienie na 12 Biennale Plakatu w Meksyku. W 2011 otrzymał 1 nagrodę w konkursie AMS za plakat Dom. Jego autorska książka dla dzieci Europa Pingwina Popo otrzymała wyróżnienie w konkursie na książkę roku 2011 polskiej sekcji IBBY. Miał 15 wystaw indywidualnych, brał udział w blisko 75 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Warsztaty z cyklu Lub Design

Domowe zielniki – warsztat ogrodniczy
Warsztaty odbędą się 6 maja 2014 roku, o godzinie 17.30
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a
Lublin

…na trawnikach wolimy kwiatki – warsztat tworzenia plakatów
Warsztaty odbędą się 25 maja 2014 roku, o godzinie 11
Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a
Lublin

Dodaj komentarz