• 2014-05-02

Muzeum Śląskie prezentuje towarzyszy dziecięcych zabaw

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza od 30 kwietnia do 31 sierpnia na wystawę zabawek ze zbiorów Muzeum Śląskiego, a także innych muzeów oraz z kolekcji prywatnych, zatytułowaną Lale, misie, koniki… towarzysze dziecięcych zabaw. Obok lalek, misiów, zabawek mechanicznych i technicznych, gier oraz ilustracji do bajek można będzie zobaczyć również fotografie archiwalne przedstawiające dzieci z zabawkami.

Laleczki z celuloidu i gumy, wykonane fabrycznie, w ubrankach uszytych ręcznie. Najmniejsza sygnowana, wyprodukowana w firmie Augusta Riedelera w Niemczech w latach 20/30. XX w., wł. Muzeum Śląskie w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Laleczki z celuloidu i gumy, wykonane fabrycznie, w ubrankach uszytych ręcznie. Najmniejsza sygnowana, wyprodukowana w firmie Augusta Riedelera w Niemczech w latach 20/30. XX w., wł. Muzeum Śląskie w Katowicach (źródło: materiały prasowe)

Na wystawie można będzie zobaczyć te najprostsze zabawki, dłubane na podwórkach czy pastwiskach, ludowe, przy wyrobie których pomagały chłopskie dzieci, także wykonywane ręką rodziców czy dziadków, dalej przygotowywane przez rzemieślników, wreszcie fabryczne, w tym sygnowane, produkowane przez zagranicznych oraz rodzimych renomowanych wytwórców. Najstarsze pochodzą z XIX wieku, a najmłodsze z lat 80. XX wieku. Na ekspozycji znajdują się m.in. XIX-wieczne metalowe i celuloidowe twarzyczki lalek przyszywane do gałgankowych korpusów oraz drewniany koń na biegunach, lalki z biskwitowymi głowami firmy Armanda Marseille’a z Turyngii z początku XX wieku czy pochodząca z podobnego okresu miniaturowa karuzela, która przez lata stanowiła dekorację witryny wystawowej cukierni w Rybniku. Oglądać można także model maszyny parowej wykonany na początku XX wieku przez firmę Josepha Falka z Norymbergii oraz kolejkę o napędzie sprężynowanym produkcji Karla Buba datowaną na lata międzywojenne.

Można podziwiać pochodzące z lat 20. XX wieku formy do odlewu ołowianych żołnierzyków firmy Braci Schneider z Lipska. Spośród młodszych prezentowane są, datowane na lata 60. i 70. XX wieku, pojazdy kosmiczne węgierskiej firmy E. Flim Lemez oraz wyroby nie istniejących już rodzimych zakładów i spółdzielni zabawkarskich, m.in. Częstochowskich Zakładów Zabawkarskich czy też wrocławskiej spółdzielni zabawkarskiej Palart. Ekspozycję uzupełniają fotografie archiwalne z okresu od XIX/XX wieku do lat 70. XX wieku.

Zabawki pochodzą ze zbiorów: Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskiego w Zabrzu, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum w Raciborzu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Zagłębia w Będzinie, Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków, a także pamiątek PRL-u Pawła Szopińskiego z Będzina oraz od innych osób prywatnych.

Lale, misie, koniki… towarzysze dziecięcych zabaw
Od 30  kwietnia do 31 sierpnia 2014 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz