Joanna Imielska w Kole czasu

Od 9 maja w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych w Lesznie będzie można oglądać wystawę prac Joanny Imielskiej pt. Koło czasu.

Joanna Imielska, „Labirynt 33” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Joanna Imielska, „Labirynt 33” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W leszczyńskiej galerii Artystka zaprezentuje najnowsze prace rysunkowe i malarskie. Będą to cykle rysunkowe Labirynt, 24 Godziny, Zapisane godziny i cykle malarskie Czas, Mikrokosmos – wszystkie inspirowane rozważaniami na temat czasu, przemijania i odradzania, cykliczności i zmienności. Joanna Imielska od 2001 r. (cykl Czas) w swojej twórczości analizuje tą problematykę. W najnowszych pracach interesuje ją jej własny wewnętrzny czas, świadomość ciągłego ruchu i niemożliwość zatrzymania zegarów. Motywem przewodnim i scalającym staje się koło, ale też analogia do tarczy zegara – który nie posiada cyfr i wskazówek. Wprowadzając różne rodzaje linii: zapis EKG, rytmu snu, listy ujawniające indywidualny i niepowtarzalny charakter pisma ich autorów tworzy pełne energii, wibracji ale też kontemplacji kompozycje. W oparciu o dotychczasowe doświadczenia w materii rysunkowo – malarskiej, poszukuje nowych rozwiązań i wątków. Jej prace mają bardzo osobisty i zarazem uniwersalny charakter, a przy tym nieprzewidywalny – jak sama autorka zaznacza.

Rafał Boettner-Łubowski, Nieortodoksyjne reinkarnacje geometrii:

(…) Imielska w zamierzony i celowy sposób prowokuje wizualną dekoracyjność w swych rysunkowych i malarskich kompozycjach, a jednak dekoracyjność ta jest tak naprawdę pierwszą warstwą kontaktu ze wspomnianymi dziełami, za którą, przy bliższym oglądzie, daje o sobie znać potencjał ich refleksyjnej i symbolicznej zawartości (…) Imielska była i jest bowiem nadal niezwykle wrażliwa na bogaty potencjał symboliki geometrii, a więc między innymi, skojarzenia symboliczne, które wywołują prymarne figury geometryczne, takie jak: koło, kwadrat i trójkąt oraz sugestie metaforyczne, jakie nieść ze sobą mogą elementarne środki rysunkowe, a więc: linia czy kontur. Język geometrii i estetyka umiaru i prostoty, tak cenione przez artystkę, współtworzą w jej twórczości dyskretne, wizualne refleksje o czasie, wieczności, nieuchronności przemijania, duchowości oraz przeplataniu się w otaczającym nas świecie, ale również wymiarze indywidualnie pojmowanych ludzkich egzystencji, tego co uporządkowane i tego, czego nie sposób w racjonalny sposób przewidzieć i sklasyfikować.

Joanna Imielska urodziła się w Bydgoszczy. W latach 1983-88 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni rysunku profesor Izabelli Gustowskiej. Od 1989 roku pracuje na poznańskim Uniwersytecie Artystycznym, od 1994 roku prowadzi pracownię rysunku. Od 2008 roku jest dziekanem Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2013 roku uzyskała tytuł profesora. W latach 1990-91 i 1997 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, oraz Ministra Kultury w 2005 roku. Zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Do tej pory miała 50 wystaw indywidualnych oraz brała udział w 90 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Joanna Imielska, Koło czasu
Wernisaż: 9 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 6 czerwca 2014 roku
Galeria MBWA
ul. Leszczyńskich 5
Leszno

Dodaj komentarz