Between.Pomiędzy – festiwal literatury i teatru

12 maja rozpoczyna się w Sopocie Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy, który potrwa do 17 maja. Jest to piąta edycja festiwalu poświęcona związkom literatury i teatru.

Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy łączy wydarzenia literackie z teatralnymi, zachęca do spotkań twórców i akademików ze wszystkimi zainteresowanymi współczesną sztuką i sposobami jej opisu. Temat wiodący tegorocznego festiwalu wskazuje na poszukiwania źródeł, początków ze świadomością, że właśnie poprzez przeszłość postrzegamy naszą współczesność.

Chcemy przyjrzeć się podejmowanym nieustannie próbom otwierania nowych perspektyw oraz kształtowania nowych sposobów rozumienia świata. Podczas festiwalu skupiamy się przede wszystkim na współczesnej literaturze szkockiej oraz dokonaniach Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. Podczas festiwalu pobrzmiewają echa dyskusji podjętych w latach ubiegłych.

Jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu jest rezydencja Europejskiego Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice. Odbywająca się po raz pierwszy w Trójmieście wielostronna prezentacja twórczości i działań światowej sławy teatru obejmować będzie spektakle Ifigenia w A… oraz Oratorium Pytyjskie. Najnowsze dzieło Gardzienic pokazywane będzie w wyjątkowej przestrzeni Kościoła Świętego Jana w Gdańsku. Ponadto, będzie można dowiedzieć się więcej o warsztacie twórców podczas wykładu Włodzimierza Staniewskiego, połączonego z prezentacjami aktorskimi oraz projekcjami nagrań dokumentalnych.

Przewidywany jest również pokaz archiwalnego nagrania przedstawienia Żywot protopopa Awwakuma, oraz kameralna opowieść o działalności teatru. Warto podkreślić, iż w swojej ponad trzydziestopięcioletniej historii, Gardzienice gościć będą w Trójmieście po raz pierwszy. Zaproszenie na tegoroczną edycję festiwalu związane jest ściśle z jego tematem przewodnim: poszukiwaniem źródeł oraz konfrontowaniem ich ze współczesnością.

Kolejne konstelacje ludzi, których Staniewski wokół siebie gromadził stanowiły – zawsze – międzynarodowe varieté. Eksploracja Antyku i zwrócenie się ku literackim, muzycznym i mitologicznym wątkom starożytności pozwalało porozumiewać się ponad kulturowymi i stereotypowymi podziałami. Ta niezwykła, nieprzejednana (…) grupa, pracująca pod inspirującym przewodnictwem Włodzimierza Staniewskiego (…) jest, według mnie, jednym spośród zaledwie kilku w świecie znaczących zespołów teatralnych.

Susan Sontag

Europejski Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice – ma charakter autorski. Założony w 1977 roku przez Włodzimierza Staniewskiego, na wschodniej ścianie Polski, tuż przy żelaznej kurtynie, stał się znany na świecie dzięki spektaklom i rygorystycznym praktykom teatralnym. Staniewski szukał matecznika, zapomnianego przez Boga i historię, odizolowanego od reszty świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dokąd nic nie dociera i skąd nic nie wychodzi. Wybrał wieś Gardzienice. Był to – jak na owe czasy – nie tylko akt desperacji ale i ryzyko cywilnego samobójstwa. Wspaniałe perspektywy, jakie dawali mu teatralni patroni i krakowsko-wrocławskie środowisko kultury, zostały zerwane.

Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy
Od 12 do 17 maja 2014 roku
Sopot

Dodaj komentarz