• 2014-05-02

Radiowa i telewizyjna Audycja Historyczna poszukiwana

Instytut Pamięci Narodowej ogłasza II edycję ogólnopolskiego konkursu Audycja Historyczna Roku. Zgłoszenia audycji i filmów dokumentalnych przyjmowane będą do 15 czerwca.

„Audycja Historyczna Roku” (źródło: materiały prasowe)

„Audycja Historyczna Roku” (źródło: materiały prasowe)

Celem konkursu jest wyróżnianie i promowanie najnowszej historii Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej. Jest to jedyny konkurs realizowany w kraju, w którym oceniane są wyłącznie audycje radiowe i filmy dokumentalne (reportaże, słuchowiska, scena faktu itp.) dotyczące najnowszej historii Polski.

W terminie do 15 czerwca organizatorzy przyjmują zgłoszenia audycji i filmów dokumentalnych (także już rozpowszechnionych i nagradzanych w innych konkursach), które powstały między 1 stycznia a 31 grudnia 2013 r.

Audycje i filmy będą oceniane i nagradzane w następujących kategoriach:

  1. Wydarzenie – audycje poświęcone określonemu wydarzeniu lub procesowi historycznemu – Grand Prix Prezesa IPN;
  2. Losy – audycje poświęcone indywidualnym losom bohaterów, uczestników i świadków zdarzeń i procesów historycznych – Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego;
  3. Historia regionalna – audycje poświęcone historii regionalnej obejmującej zasięg działania Oddziału IPN w Białymstoku – Nagroda Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku.

Nagrody mają wymiar finansowy. Jury konkursu, składające się z uznanych dziennikarzy radiowych i telewizyjnych oraz historyków, może przyznać również wyróżnienia za specjalne wartości poznawcze poszczególnych produkcji oraz rekomendować dyrektorom poszczególnych oddziałów IPN przyznanie wyróżnień specjalnych (także finansowych) audycjom związanym z obszarem działania danego oddziału.

Nominacje do finału Konkursu (po pięć w każdej kategorii) zostaną ogłoszone 25 października na stronie internetowej konkursu. Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi 26 listopada (w dniu urodzin Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego) w Białymstoku podczas uroczystej gali.

W I edycji Konkursu Grand Prix Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej w wysokości 10 tysięcy złotych zdobyły Magda Grydniewska i Katarzyna Michalak z Polskiego Radia Lublin za audycję Zawieszka z Sobiboru, opowiadającą o losach żydowskiej dziewczynki Lei Judith de la Penna z Amsterdamu. Aluminiowy nieśmiertelnik z jej danymi, znaleziony na terenie obozu koncentracyjnego w Sobiborze, po 70 latach stał się kanwą radiowej historii. W kategorii Losy nagrodę imienia Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego i 8 tysięcy złotych zdobyła audycja Jolanty Rudnik z Radia Koszalin zatytułowana Czarny temat – Regina. Nagrodę główną w kategorii Historia Regionalna i 5 tysięcy złotych zdobyła Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za audycję Moja ciotka Zyta.

Audycja Historyczna Roku
Termin nadsyłania zgłoszeń: do 15 czerwca 2014 roku
Ogłoszenie nominacji: 25 października 2014 roku
Ogłoszenie wyników: 26 listopada 2014 roku
Instytut Pamięci Narodowej

Dodaj komentarz