• 2014-05-01

Profesor Rickerby Hinds i spektakl Dreamscape w Gdańsku

Uniwersytet Gdański i Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na cykl wydarzeń związanych z wizytą profesora, dramatopisarza i pioniera teatru hip-hopu, Rickerby Hindsa w Polsce. Spotkanie odbędzie się już 7 maja w Gdańsku.

Rickerby Hinds, „Dreamscape" (źródło: mat. prasowe)

Rickerby Hinds, „Dreamscape" (źródło: mat. prasowe)

Rickerby Hinds jest cenionym dramatopisarzem, pionierem teatru hip-hop i wykładowcą na Wydziale Teatru i Tańca University of California Riverside.  Podczas jego wizyty w Gdańsku odbędą się warsztaty, wykład oraz spektakl teatralny.

Program:

Uniwersytet Gdański

  • 9.45 – wykład profesora Hindsa na Wydziale Filologicznym UG (Sala 1:48) pt. Hip-hop Theater, Move The Crowd
  • 11:30 – warsztaty dla studentów ZIA na UG, Wydział Nauk Społecznych (wstęp tylko dla studentów ZIA).

Ratusz Staromiejski NCK, ul. Korzenna 33/35 Gdańsk

  • 16.00 – warsztaty teatru hip-hop stanowiące innowacyjną praktykę teatralną dla osób związanych zarówno z teatrem jak i kulturą hip-hop (liczba miejsc na spotkania jest ograniczona. Wcześniejszy udział poprzedzić powinno zgłoszenie do organizatorów)
  • 19.00 – spektakl Dreamscape (aut. i reż. Rickerby Hinds). Sztuka opowiada o wydarzeniach z 28 grudnia 1998 roku, kiedy dziewiętnastolatka, Tyisha Miller,, zginęła od kul czterech funkcjonariuszy Riverside Police Department. W sztuce Myeisha Mills, śpi i śni podczas gdy dwanaście kul przeszywa jej ciało pozbawiając ją życia. Sztuka jest opowieścią o śmierci i pragnieniach młodej kobiety w sposób dobitny i jasny analizującą związki pomiędzy rasą, ciałem i przemocą.

Osią przedstawienia wykorzystującego beatboxing, spoken word i taniec jest raport z autopsji recytowany przez obojętnego koronera. Podczas gdy każda z dwunastu ran postrzałowych opisywana jest z przerażającą kliniczną dokładnością: rany na rękach, ramieniu, skórze głowy, szczęce, udzie, szyi, plecach, klatce piersiowej, oku, ustach i czaszce, Myeisha rozmyśla o swoim życiu – części ciała stają się punktami wyjścia do wspomnień, marzeń i planów. Z czarem, humorem i bystrością nastolatki opisuje przyjemności gry w piłkę i tańca, pocałunki, czy znaczenie stylu uczesania.

Wykonawcy:
Rhaechyl Walker
John Merchant
Wszystkie wydarzenia odbywają się w języku angielskim.

Spektakle i warsztaty Rickerby Hindsa
7 maja 2014 roku
Gdańsk

Dodaj komentarz