• 2014-04-30

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Teatrze Banialuka

Od 22 do 25 maja w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej trwać będzie 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej. W tym roku Banialuka zaprezentuje 24 spektakle z 15 teatrów z 12 krajów świata.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ambicją bielskiego festiwalu jest stymulowanie twórczości, konfrontowanie języka lalkowej ekspresji z pokrewnymi dyscyplinami sztuki, otwieranie się na nowe przestrzenie i artystyczne poszukiwania. W tym roku Banialuka zaprezentuje spektakle z 12 krajów świata: Portugalii, Holandii, Włoch, Czech, Niemiec, Izraela, Rosji, Ukrainy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Indonezji i oczywiście Polski. Towarzyszyć im będą wystawy, seminarium, warsztaty oraz pokaz filmu.

W ciągu czterech dni obejrzymy: Krainę czarów portugalskiego Teatro de Marionetas do Porto; najnowszy spektakl niemieckiego mistrza animacji, Franka Soehnle Wunderkammer stworzony we współpracy z Alice Therese Gottschalk i Raphaelem Mürle; izraelskiego Dybbyka inspirowanego obrazami Chagalla; stworzony z ogromnym rozmachem rosyjski Płaszcz; zrealizowany bez słów Tranzyt z Holandii; opowiadaną przez maszyny i ludzi Kruchość z Hiszpanii; czy ascetyczny acz niezwykle zabawny Stół z Wielkiej Brytanii. Dzieciom do gustu przypadną przede wszystkim Budulinek z Czech oraz Czarna owca z Włoch. Polskę na festiwalu reprezentować będą Światełko w reżyserii Mariana Pecki z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Najmniejszy bal świata w reżyserii Pawła Aignera z Teatru Baj Pomorski oraz Słoń i kwiat Grupy Coincidentia z Białegostoku.

Również Banialuka zaprezentuje swoje najnowsze spektakle: Sen nocy letniej, Małą Syrenkę, ostatni spektakl zrealizowany przez Petra Nosalka, oraz Pierścień i różę. W tym roku widowisko plenerowe oparte na dramatach Williama Szekspira przygotują artyści z Lwowskiego Akademickiego Teatru Woskresinnia. Gwarantujemy, że spektakl prezentowany na placu Chrobrego, skierowany do widzów w każdym wieku będzie niezwykle atrakcyjny wizualnie.

Na zakończenie festiwalu zaprezentujemy teatr z Indonezji. Jawajski teatr cieni o nazwie wayang kulit oparty na eposie Ramajana w wykonaniu dalanga Ki Seno Nugroho i gamelanu Warga Laras z Yogyakarty to wydarzenie, którego nie wolno przegapić. Wayang kulit w roku 2003 został wpisany na listę Arcydzieł Oralnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Prezentowane podczas festiwalu spektakle będą oceniane przez międzynarodowe jury złożone z osobistości świata teatru: Bożena Sawicka, Julia Skuratova, Łukasz Drewniak, Tadeusz Kornaś, Janusz Ryl-Krystianowski.

Obok głównego festiwalowego nurtu Banialuka przygotowała szereg wydarzeń towarzyszących. 24 maja Frank Soehnle spotka się z instruktorami teatralnymi, dla których wspólnie z twórcami spektaklu Wunderkammer przygotował jednodniowe warsztaty. Już od 17 maja w Bielskiej Galerii BWA będzie można podziwiać lalki oraz elementy plastyczne stworzone do przedstawień Banialuki.

W foyer Banialuki pojawią się prace przysłane z całej Polski do konkursu na plakat 26. edycji festiwalu. Na konkurs wpłynęło 368 plakatów, autorką najlepszego jest Anna Skalska. To jej praca promuje tegoroczną edycję festiwalu. Kolejną wystawę, tym razem w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz przygotowują studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaprezentują oni własne prace plastyczne, które zostały przygotowane we współpracy ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Współpracujące z Banialuką Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Grodzki 23 maja zaprosi festiwalowych gości na seminarium poświęcone bogactwu ekspresji niewerbalnej, które poprowadzi Agnieszka Szymańska z Instytutu Teatralnego z Warszawy. 24 maja w Kubiszówce odbędzie się pokaz filmu będącego zapisem ostatniego spektaklu japońskiego lalkarza Hoichi Okamoto. Pracę nad przedstawieniem przerwała śmierć artysty. Film miał swoja premierę w roku po śmierci Okamoto, w roku 2011.

W zamierzeniu organizatora wypełniony po brzegi program czterodniowego festiwalu ma udowodnić, że w teatrze lalek możliwości kreacyjne są nieskończenie wielkie, że właśnie tu można stwarzać świat od początku, według własnych reguł.

26.  Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej
Od 22 do 25 maja 2014 roku
Teatr Lalek Banialuka
Bielsko-Biała

Dodaj komentarz