Krakowskie Dni notatnika artysty

5 maja w Krakowie rozpoczną się Dni Notatnika organizowane przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego z okazji II Edycji Ogólnopolskiego Studenckiego Konkursu NOTO – notatnik artysty 2014. Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia artystyczne. Projekt potrwa do 24 maja.

„Dni notatnika” – plakat (źródło: materiały prasowe)

„Dni notatnika” – plakat (źródło: materiały prasowe)

W wystawie pokonkursowej będzie można zobaczyć ponad 70 notatników młodych artystów, którzy interpretują hasło Słowo i Obraz. Będą więc dzienniki, pamiętniki, opisy koncepcji artystycznych, programy, narracje ilustrowane, komiksowe, wszelkie formy, w których obrazy łączą się z notacją werbalną. W notatnikach można będzie odnaleźć projekty niezrealizowanych dzieł, zalążki utopijnych idei, robocze plany, intymne zapisy słów i obrazów, które w pierwotnym zamierzeniu artystów miały pozostać poza okiem postronnych osób.

(z wypowiedzi organizatorów wystawy, Haliny Cader-Pawłowskiej, Przemka Liputa)

Wystawie towarzyszą wydarzenia artystyczne: będzie można zobaczyć m.in. projekt dwojga młodych artystów – Sywii Augustyn i Kamila Basia – pod tytułem Niezgodni/Porysunki. Sale Galerii Ferment zamienią się jednocześnie w pamiętnik i śmietnik.

Wszystko to jest rezultatem naszej kolekcjonerskiej natury, która jednak nie wyraża się w zbieraniu przedmiotów, tylko wspomnień i przeżyć. Przedstawione historie odwołują się do idei komiksu, storyboardu, notatnika i teczki na akta realizowanych z użyciem technik linorytu, ksero, rysunku i kolażu, z wykorzystaniem obiektów i wideodokumentu.

(z wypowiedzi artystów).

Wyjątkowym wydarzeniem w ramach projektu jest wystawa 30 notatników serbskich artystów, zorganizowana we współpracy z Art Gallery w Culture Centre of Belgrade.

Dlaczego notatnik? Ponieważ uwidacznia on coś co jest poza, przed, dookoła… dzieła. Pokazuje on spontaniczną pracę artysty oraz jego jednostkowe doświadczenie, staje się jednocześnie obiektem artystycznym samym w sobie. Notatnik, który zawiera intymne zapiski, notatnik, który przybiera formę dziennika z podróży czy szkiców do samego dzieła, nierozłączna część procesu twórczego artysty pozwalająca zrozumieć jego osobowość. Notatniki wypełnione swobodnymi szkicami i poważnymi studiami rysunku, paradoksalnie ukazujące prywatność artystów w czasach, o których mówi się, że są jej pozbawione.

(z wypowiedzi Svetlany Petrović).

Kalendarium Dni Notatnika

5 maja

  • 17.00 – wernisaż projektu Niezgodni/Porysunki Sylwii Augustyn i Kamila Basia; Galeria Ferment, ul. Mazowiecka 43. Wystawa czynna od 5 do 23 maja.

6 maja

  • 10.00 – wernisaż wystawy pokonkursowej; Galeria Fundacji Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ, ul. Kościuszki 37. Wystawa czynna od 6 do 20 maja.
  • 13.00 – uroczystość wręczenia nagród i wykład okolicznościowy; Małopolski Instytut Kultury, ul. Karmelicka 27
  • 19.00 – Notto – My expirience in a notebook: wystawa artystów z Serbii; Arteteka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego). Kuratorki: Svetlana Petrović, Małgorzata Malwina Niespodziewana. Wystawa czynna od 6 do 20 maja.

Dni Notatnika
Od 5 do 24 maja 2014 roku
Kraków

Dodaj komentarz