Weisser Westen na zakończenie Podróbki w Gdańskiej Galerii Miejskiej

7 maja w Gdańskiej Galerii Miejskiej odbędzie się finisaż wystawy pt. Podróbka – Die Avantgarde gibt nicht auf w ramach którego odbędzie się performance duetu Weisser Westen i prezentacja katalogu.

Wystawa „Podróbka – Die Avantgarde gibt nicht auf”, Gdańska Galeria Miejska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Podróbka – Die Avantgarde gibt nicht auf”, Gdańska Galeria Miejska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Weisser Westen jest duetem artystycznym z Duesseldorfu, założonym przez Angelę Fette i Phillipa Schulze. W swoich pracach Fette odnosi się do pojęcia artysty w duchu klasycznej awangardy – łączącego malarstwo, projektowanie kostiumów, poezję i performance. Artysta medialny i kompozytor Schulze tworzy i programuje elektro-akustyczne, rzeźby dźwiękowe i świetlne. Występując w Weisser Westen Angela Fette intonuje absurdalne hymny i manifesty posługując się imperatywnymi gestami, przerywanymi i kształtowanymi przez elektroniczne dźwięki Phillipa Schulze. Grupa występuje przebrana w maski i stroje, przypominając wyglądem konstruktywistów czy dadaistów.

Finisażowi wystawy towarzyszyć będzie prezentacja katalogu do wystawy. Katalog zawiera obszerną dokumentację fotograficzną wystawy, teksty Iwony Bigos, Karoliny Majewskiej, Sabiny Marii Schmidt oraz statements artystów biorących udział w wystawie.

Artyści: Lars Breuer, Frauke Dannert, Angela Fette, Sebastian Freytag, Guido Münch, Christian Odzuck

L’Avantgarde se rend pas to tytuł powstałego w 1962 roku dzieła duńskiego sytuacjonisty Asgera Jorna, który zmodyfikował znalezione na pchlim targu obrazy, zamalowując je. Zawłaszczenie poprzez wandalizm posługujące się ekspresyjną gestyką, to artystyczną metoda kreatywnej apropriacji zakorzeniona w historii sztuki, poruszająca się, przede wszystkim w XX wieku, pomiędzy biegunami przyporządkowania identyfikującego przynależność i odrzucenia kontrreakcji. Przypomnę tylko Erased de Kooning Drawing Rauschenberga lub Oxidation Paintings Warhola.

Różnorodne teorie artystek i artystów tej wystawy łączy złożony pojęciowy i metodyczny splot kopii, cytatów, montażu i samplingu oraz przeformułowanie wzorów w seriach artystycznych recepcji. W zachwycie utopią awangard nowoczesności dochodzi jednak dylemat: treści i obrazy świata powiązane z językami form nie mogą już zostać przetransportowane. (…)

Jednocześnie na wystawie wyartykułowane zostaje pytanie o to co jest dziś cenione. Czy jest jeszcze możliwa „dobra forma” i sposób życia, które nie są w pierwszym rzędzie ukształtowane ekonomiczne, lecz estetycznie?

Sabine Maria Schmidt – kuratorka

Finisaż wystawy Podróbka – Die Avantgarde gibt nicht auf
Finisaż odbędzie się 7 maja 2014 roku o godzinie 18.00
Gdańska Galeria Miejska 2
ul. Powroźnicza 13/15
Gdańsk

Dodaj komentarz