Warsztaty Komiksowe nie tylko dla ryjówek

Galeria Arsenał w Białymstoku oraz Stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów 10 maja zapraszają na rodzinne Warsztaty Komiksowe Nie tylko dla ryjówek, towarzyszące dwudniowemu kiermaszowi książek dla dzieci. Warsztaty poprowadzi Tomasz Samojlik.

Warsztaty komiksowe „Nie tylko dla ryjówek” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Warsztaty komiksowe „Nie tylko dla ryjówek” – plakat (źródło: materiały prasowe)

Podczas warsztatów uczestnicy (czyli ryjówki, inne pomniejsze stworzonka leśne oraz, o ile jakieś się pojawią, dzieci) będą mieli okazję poznać wstrząsającą prawdę: otóż każdy, bez wyjątku, może być twórcą komiksów. Nie trzeba wspaniale rysować ani genialnie kolorować (choć to pomaga), nie trzeba znać wszystkich zasad perspektywy i skali (choć bywa to przydatne). Bezwzględnie za to trzeba mieć otwarty umysł, polecana jest gonitwa pomysłów w głowie, nie obejdzie się też bez wiaderka (no dobrze, dużego wiadra) kreatywności.

Warsztaty będą się składać z dwóch części. Podczas pierwszej uczestnicy (wspomniane ryjówki, leśne stworzonka i dzieci), posługując się metodą burzy mózgów, stworzą wspólnego bohatera komiksowego. Będzie on główną postacią w krótkiej opowieści komiksowej, która powstanie podczas drugiej części warsztatów. Zupełnie małe stworzonka leśne będą mogły podczas warsztatów pokolorować gotowe plansze komiksu oraz bohaterów komiksowych, starsze i doświadczone w tworzeniu komiksów ryjówki mogą zaś liczyć na fachowe porady i garść sekretów prosto z piórnika prowadzącego warsztaty. Uczestnicy powinni zabrać z sobą dobry humor oraz masę pomysłów.

Tomasz Samojlik – pracownik naukowy Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, zajmujący się historią przyrodniczą Puszczy Białowieskiej, a zarazem popularyzator nauki i autor kilku książek i komiksów dla dzieci i młodzieży.

Organizatorzy zapraszają dzieci w wieku od 5 do 10 lat.
Czas trwania warsztatów: do 2 godzin.
Zapisy na warsztatynależy wysłać pod adres mailowy: m.kowalczuk@galeria-arsenal.pl do 7 maja do godz. 15.00.

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie z Galerii Arsenał maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

Po warsztatach, o godz. 14.00, odbędzie się spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem, które poprowadzi Magdalena Wieremiejuk.

Warsztaty komiksowe towarzyszą kiermaszowi książek dla dzieci, na którym zaprezentowane zostaną pięknie wydane książki ponad 20 małych i niezależnych wydawnictw, których w przeważającej większości nie można kupić w zwykłej księgarni. Na kiermaszu nie zabraknie książek, które przy wykorzystaniu niebanalnej estetyki opowiadają o sprawach istotnych i trudnych nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci: zazdrości o młodsze rodzeństwo, śmierci bliskich, dramacie wojny, odmienności kulturowej sąsiadów, chorobie czy najnowszej historii Europy. Pokazane zostaną książki, które w nowoczesny, a zarazem prosty sposób zachęcają do rozmowy o patriotyzmie i ekologii (Kto ty jesteś?, wyd. Wytwórnia), płci kulturowej, czyli osławionym gender (Kosmonautka, wyd. Poławiacze Pereł) czy fizjologii człowieka (Wielki grzmot. Biegunka, wyd. Hokus-Pokus). Pojawią się także wydawnictwa, które pomogą rodzicom nawet najmłodsze dzieci wprowadzić w bogaty świat sztuki, zarówno współczesnej, jak i klasycznej (seria Mały Koneser, wyd. Dwie Siostry, Był gdzieś haj taki kraj, Była gdzieś taka wieś Franciszki i Stefana Themersonów, wyd. Widnokrąg). Na kiermasz pojawią się zarówno nowości, jak i dobrze znane baśnie oraz opowieści w nowych wydaniach. W tym roku nowością na kiermaszu będą dwie serie komiksowe wydawnictw Kultura Gniewu i Centrala skierowane do dzieci.

Wydawnictwa:

Albus, Białostocki Teatr Lalek, Bis, Bona, Centrala, Centrum Ludwika Zamenhofa, Czerwony Konik, Dwie Siostry, Ezop, Format, Hokus-Pokus, Kultura Gniewu, Literatura, Ładne Halo, Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, Papierówka, Poławiacze Pereł, Tako, Tatarak, Widnokrąg, Wytwórnia, Zakamarki, Znak

Kiermasz książek dla dzieci
10 i 11 maja 2014 roku, godz. 11.00–17.00

Warsztaty komiksowe Nie tylko dla ryjówek
10 maja 2014 roku, godz. 12.00

Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz