Václav Havel na wyciągnięcie ręki w MCK

Od 7 maja w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Václav Havel na wyciągnięcie ręki przybliżającą postać opozycjonisty, męża stanu, pisarza i dramaturga, człowieka-ikony – widzianą przez pryzmat fotografii Oldřicha Škáchy.

Wystawa „Václav Havel na wyciągnięcie ręki”, MCK w Krakowie, fot. Michał Ramus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Václav Havel na wyciągnięcie ręki”, MCK w Krakowie, fot. Michał Ramus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor fotografii, Oldřich Škácha, towarzyszył Havlowi przez ponad 30 lat, a zebrany przez niego materiał złożył się na unikalny portret wybitnej osobowości. Powstała w ten sposób dokumentacja nie ogranicza się tylko do rejestracji publicznej aktywności Havla, ale również, co szczególnie interesujące, odsłania jego drugie oblicze, kreśląc wielowątkowy portret prywatny.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt fotografii – wśród nich m.in. kadry przedstawiające Havla tuż po uwolnieniu z więzienia, przemawiającego do tłumu z balkonu na placu Wacława, w trakcie pierwszych dni po objęciu urzędu prezydenckiego, podczas zagranicznych podróży, ale też ukazujące go w towarzystwie najbliższej rodziny i przyjaciół, czy we wnętrzu jego wiejskiego domu.

Biografia Václava Havla stanowi równocześnie przypomnienie wydarzeń z okresu mrocznego socjalizmu, z czasów przemiany i poszukiwania wolności oraz z momentu upadku starego systemu i narodzin nowego. To także opowieść o grupie dysydentów i scenarzystów, którzy postanowili znaleźć sposób na zmianę politycznego status quo. To historia sztuki i artystów oraz ich siły by zmieniać historię. Jest to również historia człowieka, który nie chciał zostać prezydentem i marzył o zwykłym życiu człowieka w zwyczajnym, wolnym kraju.

Wystawa przygotowywana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie.

Václav Havel na wyciągnięcie ręki
Wystawę można oglądać od 7 maja do 7 września 2014 roku
Międzynarodowe Centrum Kultury, Średniowieczne piwnice
Rynek Główny 25
Kraków

Dodaj komentarz