Polsko-tureckie Ro/Złączenia w Kuad Gallery

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Kuad Gallery mają zaszczyt uczestniczyć w obchodach 600-lecia relacji między Polską a Turcją oraz organizować wspólnie dwie wystawy (w maju i czerwcu 2014), w których udział weźmie 32 artystów z Polski i Turcji.

Konrad Smoleński, „FV04” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konrad Smoleński, „FV04” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 2014 roku obchodzimy 600-lecie polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Za początek wspólnej historii przyjmuje się według Kronik Jana Długosza rok 1414, kiedy to sułtan Mehmet I Çelebi przyjął na swoim dworze w Bursie (ówczesnej stolicy Imperium) pierwszą polską misję dyplomatyczną. Przez te 600 lat Polskę i Turcję łączyły więzi polityczne, handlowe, wspólna granica w XVI wieku oraz relacje kulturowe. Wspólna dla obu państw była też ich wielokulturowość oraz specyficzne miejsce na geopolitycznej mapie świata.

W tej 600-letniej historii intensywnych kontaktów pomiędzy Turcją i Polską odróżniają się relacje dwudziestowieczne, wyjątkowo słabe. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w czasie zimnej wojny, związki Turcji i Polski niemal nie istniały – były zamrożone aż do upadku muru berlińskiego. Nawet jednak po roku 1989 relacje te nie zmieniły się tak bardzo, jak powinny, co było spowodowane zbyt wolnymi zmianami w oficjalnych relacjach dyplomatycznych, a także we współpracy gospodarczej i wymianie kulturalnej.

Obecna oficjalna inicjatywa, kluczowa dla celebrowania historycznych relacji polsko-tureckich, tworzy możliwość multidyscyplinarnej kulturowej komunikacji oraz wymiany. Prezentowane w obu krajach wystawy będą stanowiły podstawę dla przyszłej współpracy i wspólnych projektów artystów oraz specjalistów zajmujących się sztuką współczesną.

Wystawa Ro/Złączenia zorganizowana przez wrocławski Ośrodek Kultury i Sztuki, oraz dodatkowy program, jaki będzie jej towarzyszył, ma za zadanie połączyć artystów z Polski i Turcji we wspólnym działaniu, a tym samym stworzyć nową sytuację poznawczą.

Tytuł Ro/Złączenia odnosi się nie tylko do historycznego faktu relacji pomiędzy Polską a Turcją, przechodzących przez szereg konfliktów, ale także do charakteru prezentowanych prac sztuki współczesnej, które powstają nie tylko jako manifestacje sprzeciwu wobec pewnych odziedziczonych wartości, ale także jako oferty nowych postaw, dających nadzieję na zbliżenie idei, działań i osiągnięć. Przedstawiamy dzieła artystów debiutujących w latach 90. i później, w swojej twórczości odwołujących się do archetypów i mitologii zakorzenionych w naszych kulturach, prezentowanych jednak w kontekście współczesności i aktualnej geopolityki. Ideą Ro/Złączeń jest nowe spojrzenie na nasze tradycje kulturowe, ze szczególnym uwzględnieniem czasów transformacji, społecznej polaryzacji oraz wydarzeń najnowszych. Być może, dzięki zestawieniu młodej sceny sztuki polskiej i tureckiej uda się znaleźć punkty wspólne i zbudować spójną narrację, która posłuży do zainicjowania artystycznej wymiany i współpracy.

Artyści: Gülçin Aksoy, Anna Baumgart, Kuba Bąkowski, Piotr Bosacki, Karolina Breguła, Wojtek Doroszuk, Monika Drożyńska, Nezaket Ekici, Angelika Fojtuch, Karolina Freino, Patrycja German, Koray Kantarcıoğlu, Piotr Kmita, Katarzyna Krakowiak, Sıtkı Kösemen, Tomasz Kulka, Robert Maciejuk, Anna Molska, Ardan Özmenoğlu, Ferhat Özgür, Tomasz Partyka, Agnieszka Polska, Çağrı Saray, Wilhelm Sasnal, Sümer Sayın, Janek Simon, Piotr Skiba, Konrad Smoleński, Tunca Subaşı, Antek Wajda, Uygur Yılmaz

Koncert: Krew z Kontaktu (KZK)

Organizacja i koordynacja: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKIS) i Kuad Gallery – İstanbul
Zespół kuratorski: Agnieszka Chodysz-Foryś, Beral Madra, Güneş Nasuhbeyoğlu, Małgorzata Sobolewska

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie realizowane w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku.
Kısmen, Polonya Cumhuriyeti Kültür ve Milli Miras Bakanı’nın kaynaklarından finanse edilmiştir. Etkinlik, 2014 yılında kutlanacak Polonya-Türkiye ilişkilerinin kuruluşunun 600. yıldönümü münasebetiyle düzenlenecek olan kutlamaların kültür programı çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Wystawa sztuki współczesnej Ro/Złączenia
Wernisaż: 2 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wernisaż drugiej odsłony: 5 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Kuad Gallery, Süleyman Seba Caddesi No: 52 Akaretler 34357
Beşiktaş-Stambuł, Turcja

Dodaj komentarz