El Greco i jego droga do nieskończoności czterysta lat później

6 maja w Instytucie Cervantesa w Warszawie odbędzie się wykład pt. Toledo – El Greco i jego droga do nieskończoności, który wygłosi Juan Carlos Ruiz Souza.

Wizyta w Toledo. Autor J. Carlos Ruiz Souza (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wizyta w Toledo. Autor J. Carlos Ruiz Souza (źródło: materiały prasowe organizatora)

W bieżącym roku mija 400. rocznica śmierci El Greco (1541, Kandia – 1614, Toledo) malarza, który początkowo uczył się rzemiosła na Krecie, w Grecji, z której pochodził, później rozwijał swoje umiejętności w Wenecji, a ostatni etap jego twórczosci był związany z Hiszpanią, z miastem Toledo. Tam malarz odnalazł swoje miejsce w kulturze Hiszpańskiego Złotego Wieku. Dzieła artysty odzwierciedlają przenikanie się różnych kultur, tak charakterystyczne dla ówczesniej Hiszpanii, w której Toledo – naznaczone przez kontrreformację, mistycyzm i ostatnie wspomnienia al-Andalus – odgrywało kluczową rolę. Po wiekach zapomnienia geniusz, łamiący wszelkie zasady, potrafił oddać przy pomocy pędzla niepokoje targające duszą ludzką, został odkryty na nowo przez malarzy awangardy XX. wieku.

Wystąpienie: prof. Juan Carlos Ruiz Souza –wykładowca na wydziale Historii Sztuki na Uniwersytecie Complutense w Madrycie.

Toledo – El Greco i jego droga do nieskończoności
Wykład odbędzie się 6 maja 2014 roku o godzinie 18.30
Instytut Cervantesa w Warszawie, Audytorium
ul. Nowogrodzka 22
Warszawa

Dodaj komentarz