Art+Science Meeting 2014 – wkrótce wernisaż pierwszej wystawy

9 maja odbędzie się wernisaż pierwszej z trzech wystaw projektu Art+Science Meeting 2014, realizowanego we współpracy pomiędzy CSW Łaźnia i Gdańską Galerią Miejską.

Stelarc „Exoskeleton” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stelarc „Exoskeleton” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Art+Science Meeting 2014 jest kontynuacją projektu zainicjowanego przez CSW Łaźnia w 2011 roku, na który składają się wystawy prezentujące najwybitniejszych światowych artystów współpracujących z naukowcami bądź operujących na styku nauki i sztuki. Każdego roku projekt poświęcony jest nieco innemu aspektowi owej hybrydycznej jakości, jaką coraz częściej określa się mianem ART-SCI.

W roku 2014 organizatorzy skupili się na wystawach ukazujących różne oblicza sztuki robotycznej, czyli sztuki, w której artyści tworzą lub wykorzystują roboty. Genetycznie sztuka robotyczna czerpie z jednej strony z tradycji abstrakcjonizmu, dadaizmu i surrealizmu (sztuka kinetyczna) oraz z praktycznych i pragmatycznych zastosowań maszyn i automatów. Jednocześnie jednak dotyka jednego z najsilniejszych tabu kultury (naśladowanie boskiej mocy twórczej) i zarazem jednej z największych utopii/dystopii: ery maszyn obdarzonych sztuczną inteligencją. Artyści posługujący się robotami tworzą przeto silne poetyckie i filozoficzne metafory, ale wykorzystują w tym celu zaawansowaną technologię.

Ken Feingold „Interior” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ken Feingold „Interior” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Art+Science Meeting 2014 jest realizowany we współpracy pomiędzy CSW Łaźnia i Gdańską Galerią Miejską. W ramach współpracy zostaną zaprezentowane łącznie 3 wystawy indywidualne: Ken Feingold: Figury mowy w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 oraz Histeryczne maszyny Billa Vorna w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 i Mięso, metal i kod: Rozchwiane chimery w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Wystawom towarzyszyć będzie program wydarzeń edukacyjnych.

Art+Science Meeting 2014

Bill Vorn – Histeryczne maszyny
Wernisaż odbędzie się 9 maja 2014 roku, o godzinie 18.00
Wystawa będzie prezentowana od 10 maja do 13 lipca 2014 roku
Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk – Nowy Port

Stelarc – Mięso, metal i kod: Rozchwiane chimery
Wernisaż odbędzie się 16 maja 2014 roku, o godzinie 18.00
Wystawa będzie prezentowana od 17 maja do 13 lipca 2014 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk – Dolne Miasto

Ken Feingold: Figury mowy
Wernisaż odbędzie się 17 maja 2014 roku, o godzinie 18.00
Wystawa będzie prezentowana od 18 kwietnia do 13 lipca 2014 roku
Gdańska Galeria Miejska 2
ul. Powroźnicza 13/15
Gdańsk

Dodaj komentarz