• 2014-04-28

Podsiadło i Dzierżymirska-Podpłomyk – Mistrz i uczeń

Od 29 kwietnia w Domu Polsko-Słowackim im. Dusana Jurkovica w Gorlicach można oglądać wystawę fotografii Zbigniewa Podsiadło i Dominiki Dzierżymirskiej-Podpłomyk pt. Mistrz i uczeń.

Fot. Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa nawiązuje do odwiecznej relacji Mistrz-Uczeń, która zawsze jest relacją dynamiczną i wzajemnie się dopełniającą. Jej poszczególne etapy prowadzą od naśladownictwa aż do dialogu, a fascynacja i chęć uczenia się oraz tęsknota za odnalezieniem własnej drogi stanowią oś jej istnienia.

Zarówno dla Mistrza, jak i jego uczennicy, fotografia jest wielką miłością i pasją, a tworzenie prawie wyłącznie w konwencji czerni i bieli dostrzeganiem wszelakich odcieni szarości. Według nich, bowiem właśnie czarno-biała fotografia najlepiej opowiada, że świat tak naprawdę nie jest wyłącznie czarno-biały…

Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk

Paweł Pierściński, Poszukiwania:

Mocną stroną tej ekspozycji przygotowanej przez Okręg Górski ZPAF i Dom Polsko Słowacki w Gorlicach jest poziom artystyczny zdjęć, które autorski duet opracował według jednolitej koncepcji estetycznej.

Mistrz Zbigniew Podsiadło przedstawił fragmenty zestawu Industrialna Katedra. Zrealizowane w fotografii czarno-białej obrazy pokazują poprzemysłowe obiekty zaobserwowane w monumentalnej perspektywie budownictwa sakralnego. Znakomity poziom zdjęć podkreśla podwyższony kontrast odbitek, niekiedy odrealniający opisywaną scenerię posępnych „ruin” dawnych zakładów przemysłowych.

Styl mistrza przejęła uczennica. Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk przedstawiła różne tematy zrealizowane w konwencji powiększonego kontrastu i miejscowego przyciemnienia wybranych elementów obrazu. Proces autorskiego opracowania odbitek polega na specyficznym przyciemnieniu brzegów zdjęcia, które optyczną ramą otaczają temat główny, z reguły na rozjaśnionym tle. Zasada sprawdziła się w serii zdjęć nawiązujących do estetycznego kanonu Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, a także przyniosła znakomite efekty w przypadku obiektów architektury zabytkowej i martwych natur. Zafascynowaniu dziełami mistrza uczennica przeciwstawia poszukiwania własnej drogi.

Zbigniew Podsiadło – urodzony w 1955 roku, mieszka i pracuje w Sosnowcu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików, obecnie prezes Okręgu Górskiego ZPAF. Jest wielokrotnym laureatem najważniejszych konkursów i wystaw fotograficznych w kraju i za granicą, wyróżniony Medalem 150-lecia Fotografii, Złotą Odznaką Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych, Odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej. Członek Rady Fundacji Centrum Fotografii oraz Rady Programowej Centrum Sztuki Zamek Sielecki, w roku 2010 otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca. Brał udział w ponad dwustu wystawach międzynarodowych i krajowych, zdobył medale i nagrody między innymi na wystawach w Zagrzebiu, Singapurze, Rio de Janeiro, Budapeszcie, Moskwie, Madrycie, Pekinie, Berlinie i San Francisco. Jest uczestnikiem i organizatorem plenerów i sympozjów artystycznych oraz Opiekunem Artystycznym Stowarzyszenia Miłośników Fotografii w Sosnowcu. Wspiera i naucza młodych adeptów fotografii.

Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk – urodzona w 1975 roku, mieszka i pracuje w Krakowie. Psycholog, aktywnie fotografuje od kilku lat. Brała udział w twórczych przedsięwzięciach oraz wystawach krakowskich środowisk fotograficznych. W roku 2012 roku prace jej zostały nagrodzone i opublikowane przez amerykański prestiżowy dwumiesięcznik B&W Magazine. Dwukrotne wyróżnienia podczas Międzynarodowych Konfrontacji Fotograficznych Just One Photo (2011 i 2013). W roku 2013 I Nagroda podczas XIV Biennale Fotograficznego Z dala od zgiełku… Beskidy w obiektywie oraz wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Pejzaż Polski i Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym Inspiracje na Słowacji. Autorka indywidualnej wystawy Światło, oraz współautorka wraz ze Zbigniewem Podsiadło fotograficznej wystawy Mistrz i Uczeń. W swoich działaniach fotograficznych preferuje fotografię czarno-białą.

Zbigniew Podsiadło / Dominika Dzierżymirska-Podpłomyk, Mistrz i uczeń
Wernisaż: 29 kwietnia 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 3 czerwca 2014 roku
Dom Polsko-Słowacki im. Dusana Jurkovica w Gorlicach
ul. Rynek 1
Gorlice

Dodaj komentarz