I wojna światowa i czyn Legionów

8 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się wernisaż wystawy I wojna światowa i czyn Legionów. Wystawa potrwa od 8 maja do 30 czerwca.

Pocztówka z reprodukcją obrazu A. Setkiewicza, ok. 1916 rok (źródło: materiały prasowe)

Pocztówka z reprodukcją obrazu A. Setkiewicza, ok. 1916 rok (źródło: materiały prasowe)

I wojna światowa trwała od 28 lipca 1914 roku do 11 listopada 1918 roku. Toczyła się między Wielką Brytanią, Włochami, Stanami Zjednoczonymi, Francją, Rosją, Serbią i Japonią, a Austro-Węgrami i Niemcami, wspieranymi przez Turcję i Bułgarię. Do wybuchu II wojny światowej nazywa była wielką wojną.

Był to największy konflikt zbrojny w Europie, zakończony klęską państw centralnych − wspomnianych już Austro-Węgier i Niemiec − likwidacją mocarstw Świętego Przymierza i powstaniem w Europie Środkowej i Południowej państw narodowych. Wojna nie rozwiązała żadnego z konfliktów, co doprowadziło do wybuchu II wojny światowej. W I wojnie użyto po raz pierwszy broni chemicznej, samochodów ciężarowych, czołgów i okrętów podwodnych.

Na wystawie I wojna światowa i czyn Legionów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu przedstawiona zostanie symbolika walczących stron, można będzie zobaczyć odznaczenia i inne znaki ustanowione i nadawane przez państwa żołnierzom oraz osobom cywilnym. Pokazane zostaną również różnego rodzaju dokumenty wojskowe, wydawnictwa i zdjęcia dotyczące I wojny światowej, a także – niestety bardzo nieliczne – pamiątki z pobojowisk.

Jedną z najciekawszych grup eksponatów prezentowanych na wystawie będą pamiątki legionowe oraz te wydawane przez Naczelny Komitet Narodowy − symbolizują one czyn Legionów Polskich. Ważnym elementem wystawy będą odznaki tajnej Szkoły Oficerskiej Związku Walki Czynnej, zwanej Parasolem oraz 1. Kompanii Kadrowej. Ponadto zaprezentowany zostanie zestaw broni palnej stosowanej w okresie I wojny światowej.

Ekspozycja zorganizowana zostanie w oparciu o zbiory własne oraz udostępnione przez Muzeum Miejskie Wrocławia Oddział Arsenał, Muzeum Wojska Polskiego z Warszawy, a także osoby prywatne.

I wojna światowa i czyn Legionów
Wernisaż wystawy: 8 maja 2014 roku
Wystawa potrwa od 8 maja do 30 czerwca 2014 roku
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Ul. W. Korfantego 34

Dodaj komentarz