Gosia Zielaskowska w Przestrzeni Gestu

Od 16 maja w Galerii Fibak w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Gosi Zielaskowskiej pt. Przestrzeń Gestu. Organizatorem ekspozycji jest Fundacja Ars Artium.

Gossia Zielaskowska, „Yellow map", 2014, olej, płótno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gossia Zielaskowska, „Yellow map", 2014, olej, płótno (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gest malarski staje się pismem obrazu, którym niekoniecznie są litery – takim pismem jest także zapis rysunkowy, który stanowi ścieżkę linearną. Ta ścieżka gestu pełni funkcję konstrukcyjną dla kompozycji obrazu i napięcia w nim. Opowiada historie zapisane aluzyjnym znakiem. Historie te są o znikaniu i powstawaniu, o przenikaniu i granicach, są niedopowiedziane i nieoczywiste. Rysunkowy kod gestu tworzy substancję graficzną, która prowadząc widza na trop skojarzeń i domysłów niekiedy nagle się kończy. Ten chaos jest jednak pozorny, porządkuje on w rzeczywistości obraz i tworzy swoisty ład.

Gossia Zielaskowska – (ur.1983) jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W roku 2009 otrzymała dyplom z wyróżnieniem pod kierunkiem prof. Tomasza Siwińskiego i prof. Grzegorza Ratajczyka. Prace Gossi prezentowane były m.in.: w poznańskiej Galerii Bekos, Galerii Piano Bar w Starym Browarze oraz trzykrotnie w galerii poznańskiego Empiku. W roku 2008 Gossia otrzymała nagrodę Grand Prix Pierwszego Konkursu Malarskiego ZADRA w Warszawie oraz Stypendium Ministra Kultury za wyróżniające wyniki w nauce. Prace jej zostały zakwalifikowane do Międzynarodowego Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji w roku 2009. Poza tym, czterokrotnie uczestniczyła w plenerach zagranicznych, które odbyły się we Włoszech i w Holandii oraz zakończyły się wystawami w Urbino, Delft i w Sienie.

Kurator: Cezary Ślaziński

Gosia Zielaskowska, Przestrzeń gestu
Wernisaż: 16 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 7 czerwca 2014 roku
Galeria Fibak
ul. Krakowskie Przedmieście 5
Warszawa

Dodaj komentarz