• 2014-04-28

Kwartet… – Improwizacja aktorska w Imce

10 maja na deskach Teatru Imka będzie można zobaczyć spektakl dramaturga i kompozytora Bogusława Schaeffera, Kwartet… W sztuce zagrają:  Jan Peszek, Jan Frycz, Mikołaj Grabowski i Tomasz Karolak.

„Kwartet..." (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kwartet..." (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kwartet… – to jedna z tych sztuk, w której aktorzy próbują odpowiedzieć na pytania fundamentalne: o istotę teatru, bycia aktorem i istotę sztuki w ogóle. Każdy z kolejnych spektakli jest inny, bowiem aktorzy zostawiają sobie duży margines na zabawę z publicznością, na improwizację. Cały smak tkwi w tym, iż tekst i zarysowana sytuacja dramatyczna są zaledwie partyturą dla improwizujących artystów. Tekst Bogusława Schaeffera ma bowiem to do siebie, że można go ciąć i przestawiać do woli, i dzieje się to bez uszczerbku dla całości. Na tym polega geniusz twórcy, który buduje swoje dzieło z samodzielnych części, dając ogromną swobodę aktorowi i przez to czyni go współautorem. Atmosfera półprywatności, zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki – w efekcie oryginalne, dowcipne widowisko, co wieczór inne.

Tekst dramatu jest punktem wyjścia do mistrzowskiej improwizacji aktorskiej. Na scenie aktorzy próbują stworzyć dzieło teatralne, dzieło muzyczne, dzieło o sobie samym. Kwartet przedstawia czterech muzyków, którzy nie mogą się ze sobą porozumieć w poszukiwaniu ideału sztuki i formy, która zadowoliłaby ich wszystkich.

Aktorzy na scenie uprawiają akrobatykę, śpiewają, prowadzą chaotyczne rozmowy na różne tematy, a także wypowiadają dialogi o czysto muzycznej strukturze. Tworzą polifoniczny gwar wirtuozersko wzmacniany mimiką i gestem.

Obsada aktorska:

Jan Frycz – polski aktor filmowy i teatralny. Absolwent PWST w Krakowie, zadebiutował na scenie teatralnej rolą Edmunda w Damach i huzarach A. Fredry. Wielokrotnie nagradzany za role teatralne, m.in. w 1986 roku nagrodą Przewodniczącego Komitetu d/s PRiTV za osiągnięcia w Teatrze TV. Od 1989 roku do roku 2006 wystepował w Teatrze Starym w Krakowie. W 2006 roku dołączył do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie. W latach 80. stworzył wiele docenionych przez krytykę i publiczność ról w przedstawieniach m.in. Krystiana Lupy, Jerzego Grzegorzewskiego i Jerzego Jarockiego. Obecnie należy do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie.

Jan Peszek – aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, absolwent krakowskiej PWST. Występował w łódzkim Teatrze Nowym, Teatrze im. S. Jaracza, Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Starym Teatrze w Krakowie. Od 1997 r. związany z Teatrem Narodowym w Warszawie, a także z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. na I Festiwalu Sztuk Wschodnioeuropejskich w Nowym Jorku za kreację w spektaklu Scenariusz dla jednego aktora wg ekstu B. Schaeffera oraz nagrody Wojewody Wrocławskiego za realizację i wykonanie Scenariusza dla trzech aktorów B. Schaeffera. W ostatnich latach oprócz aktorstwa zajmuje się reżyserią i produkcją własnych spektakli, wykłada także w krakowskiej PWST.

Mikołaj Grabowski – aktor, reżyser teatralny. Absolwent studiów aktorskich i reżyserskich w krakowskiej PWST. Od 1 września 2003 dyrektor naczelny i artystyczny Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Tomasz Karolak – aktor teatralny i filmowy. W 1997 roku ukończył wydział aktorski PWST w Krakowie.

Spektakl Kwartet…
10 maja 2014 roku
Teatr Imka
Warszawa

Dodaj komentarz