Kolejny tom Alice Munro już w maju

21 maja nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się powieść zeszłorocznej noblistki Alice Munro z 1982 roku pt. Księżyce Jowisza.

Alice Munro „Księżyce Jowisza” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Alice Munro „Księżyce Jowisza” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W tych przepięknych i nieustannie zaskakujących opowiadaniach jednej z najbardziej uznanych współczesnych prozatorek wiele się dzieje: zdrady, pojednania, romanse czy żałoba po ukochanej osobie. Ale najważniejsze w Księżycach Jowisza są przemiany bohaterów, ich konfrontacje z sobą samym pełne gniewu, urazy i nieskończonego współczucia, które bohaterowie komunikują czytelnikom z elektryzującą mocą. Tematyka zbioru zdominowana jest przez rozpacz i smutek kobiet.

Alice Munro (ur. 10 lipca 1931 w Wingham w prowincji Ontario) – laureatka literackiej Nagrody Nobla (2013) oraz nagrody Bookera (2009). Mistrzyni współczesnego opowiadania – jak określiła ją w uzasadnieniu werdyktu Szwedzka Akademia, a na co dowodem jest często używane przez dziennikarzy i czytelników określenie kanadyjski Czechow. Akcja większości jej utworów osadzona jest w południowo-zachodniej części stanu Ontario, gdzie urodziła się i dorastała. W swojej kameralnej twórczości wielokrotnie wykorzystywała wątki autobiograficzne, własne doświadczenia i przeżycia, choć jak sama twierdzi, to cztery opowiadania kończące ostatnią książkę Drogie życie najwierniej oddają to, co chciałaby powiedzieć o sobie i swoim życiu. Po jej publikacji Alice Munro ogłosiła przejście na literacka emeryturę. Na polskim rynku autorka nie jest jednak jeszcze w pełni znana. W swoim dorobku pisarka ma także dwie nagrody Trillium Book Award (1990, 2013) oraz trzy wyróżnienia literackie przyznawane przez Gubernatora Generalnego Canady (1968, 1978, 1986). Przez czytelników uwielbiana jest za szczerość, oszczędność słowa, kameralność swoich utworów i za to, że pisze o zwykłym życiu i zwykłych ludziach. Alice Munro odpowiada: to nieprawda, każdy z nas jest wyjątkowy.

Alice Munro Księżyce Jowisza
Premiera: 21 maja 2014 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz