Adam Styka malarsko w Jeleniej Górze

Od 9 maja w jeleniogórskim BWA będzie można oglądać wystawę malarstwa Adama Styki w ramach której zostaną zaprezentowane obrazy artysty z lat 1984-2011.

Adam Styka, „Obraz XXVI” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Styka, „Obraz XXVI” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Adam Styka (ur. 1940) – malarz, grafik, pedagog. Studiował na PWSSP w Łodzi w pracowni prof. Mariana Jaeschke. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1965 roku, w 1991 roku zdobył tytuł profesora tytularnego. Pełnił funkcję kierownika Katedry Malarstwa i Rysunku na Wydziale Grafiki i prorektora ASP w Warszawie.

Adam Styka tworzy obrazy abstrakcyjne korzystając przy tym z modułów geometrycznych, z prostokątów, kół, trójkątów… Stosuje wąską paletę ograniczoną do kilku wybranych pigmentów. Jego płótna składają się z form najprostszych i są podatne na skrajnie różną interpretację.

Jak pisze Bożena Kowalska:

Styka należy do pokolenia, które, wychowane na ideałach awangardy, nigdy nie uznało światopoglądu postmodernizmu. (…) Jego sztuka do dziś zachowała zamierające w młodym pokoleniu właściwości, od niedawna szacowane jako wartości wysokiej próby: konsekwencję w rozwijaniu raz wybranej drogi poszukiwań artystycznych, indywidualność wyróżniającą twórczość artysty wśród wszystkich innych i respektowanie czynnika piękna.

Adam Styka. Malarstwo
Wernisaż: 9 maja 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 9 czerwca 2014 roku
BWA
ul. Długa 1
Jelenia Góra

Dodaj komentarz