• 2014-04-28

Aaron Schuman kuratorem i artystą Miesiąca Fotografii w Krakowie

Zbliża się Miesiąc Fotografii w Krakowie 2014. 12. edycja jednego z najważniejszych wydarzeń fotograficznych na świecie potrwa od 15 maja do 15 czerwca.

Bez tytułu (#05), z serii FOLK: Etnografia osobista, 2014, © Aaron Schuman

Bez tytułu (#05), z serii FOLK: Etnografia osobista, 2014, © Aaron Schuman

Aaron Schuman, niezależny badacz, artysta i wydawca, jest autorem programu głównego festiwalu. Tworzyć go będzie 9 wystaw artystów średniego pokolenia. Wystawa FOLK. Etnografia osobista jest wystawą przygotowaną przez samego kuratora.

Pradziadek Aarona Schumana, Franciszek Feret, urodził się w Galicji w 1878 roku. W 1900, jako dwudziestodwulatek, wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Schuman nigdy nie poznał swojego przodka. Przed wizytą w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie niewiele też wiedział o polskiej tradycji i zwyczajach, pomijając kilka przepisów na tradycyjne polskie potrawy i kilka pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Przygotowywana przez Schumana wystawa skupia się na badaniu zarówno regionalnego dziedzictwa kulturowego widzianego z perspektywy obcego wychowanego na innym kontynencie, jak i tego, jak jest ono reprezentowane i archiwizowane w Muzeum Etnograficznym. Historia rodziny kuratora odegra tu znaczącą rolę, a sama wystawa będzie nie tylko twórczą wypowiedzią, ale również reakcją na misję Muzeum Etnograficznego, według której muzeum ma być centrum refleksji i zrozumienia dla siebie i innych.

Aaron Schuman – artysta, pisarz, redaktor oraz kurator. Jego wystawy, zarówno jako fotografa, jak i kuratora, odbywają się na całym świecie. Regularnie publikuje artykuły, eseje oraz wywiady w książkach i czasopismach, m.in. Aperture, Foam, TIME, Photoworks, HOTSHOE, British Journal of Photography. Wykłada na University of Brighton oraz Arts University Bournemouth, jest założycielem i redaktorem SeeSaw Magazine.

Miesiąc Fotografii w Krakowie – wystawa Aarona Schumana FOLK. Etnografia osobista
Festiwal będzie trwać od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli
ul. Krakowska 46
Kraków

Dodaj komentarz