Wolfgang Brenner przeciw obojętności wobec świata

Od 26 kwietnia w Galerii Sztuki Najnowszej MOS w Gorzowie Wlkp. można oglądać wystawę prac Wolfganga Brennera pt. Jestem.

Wolfgang Brenner, „Jestem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wolfgang Brenner, „Jestem” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystyczne obiekty Wolfganga Brennera, czy to fotografie czy malarstwo przedstawiają jego własny świat zbudowany z różnych elementów rzeczywistości. Dokonane zestawy tych elementów w poszczególnych pracach ujawniają ich tematyczną semiotykę. Artysta tym samym nie pozostaje obojętny wobec otaczającej go zmiennej rzeczywistości (doświadczeń i emocji osobistych, wydarzeń społecznych i politycznych). Tym samym kategorycznie, jasno i zdecydowanie artykułuje własne poglądy, sprzeciwia się powszechnej obojętności wobec świata. Krytyczna i zaangażowana postawa jednocześnie jest autokontrolna wobec własnych doświadczeń i postaw w przestrzeni upływającego czasu.

Jego prace bazujące na podłożu tradycyjnych technik rysunkowych, malarskich i fotograficznych, posiadają nawarstwienia indywidualnego piętna w postaci interwencji tekstów – komentarzy, nakładających się ekspresyjnych znaków malarskich i klisz obrazów fotograficznych. Indywidualne eksperymenty technologiczne artysta traktuje lekko i z dystansem do środków wyrazu: często zabawne i przewrotne komentarze nadają jego pracom autentyzmu ciekawych dialogów z samym sobą. Brenner posługuje się z tu z łatwością formą poezji i znaku graficznego; wyraża własny bogaty i interesujący świat pozostający w żywym kontekście z rzeczywistością.

Poszczególne prace Wolfganga Brennera są dla widza odkrywaniem i badaniem nowego świata, pełnego anegdot i komentarzy, niezwykłych form i nowych przestrzeni.

Kurator Galerii Sztuki Najnowszej: Romuald Kutera

Wolfgang Brenner, Jestem
Wernisaż: 26 kwietnia 2014 roku, godz. 17.00
Wystawa potrwa do 25 maja 2014 roku
Galeria Sztuki Najnowszej
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.

Dodaj komentarz