Witraże Stanisława Jakubczyka – wystawa na 98 urodziny Artysty

Krakowski Pałac Sztuki zaprasza na wystawę witraży Stanisława Jakubczyka z okazji 98 urodzin Artysty. Wernisaż odbędzie się 16 maja.

Stanisław Jakubczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Stanisław Jakubczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Warzecha

Stanisław Jakubczyk jest nie tylko wnikliwym obserwatorem otaczającej rzeczywistości, ta zaś, na przestrzeni stuletniej prawie historii jego życia, zmieniała się bardzo dynamicznie, a w niektórych aspektach wręcz biegunowo. Bywa także ironizującym, czasem może odrobinę moralizującym jej recenzentem, nigdy jednak nie jest bezwzględnym i nieomylnym krytykiem czy sędzią.

Taką postawę zdaje się implikować zarówno rodzaj osobowości, jak i wiek autora dożywającego prawie stu lat. Pisząc o indywidualnych cechach charakteru Stanisława Jakubczyka mam na myśli jego wrodzoną tolerancję, cechującą wielkiego humanistę, bo tak właśnie – bez żadnych asekuracyjnych zastrzeżeń – należy osobowość krakowskiego malarza i poety określić.

Stanisław Jakubczyk – urodził się 18 maja w 1916 roku w Lubatowie. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, równocześnie kształcił się w Wyższym Studium Pedagogicznym i Studium Filmowym. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Na jego twórczość składają się polichromie, witraże, mozaiki, sgraffita, rzeźby oraz obrazy sztalugowe i akwarele. Tworzy również filmy krótkometrażowe z zakresu plastyki, dokumentalne i fabularne. Zajmuje się działalnością literacką. Drukiem ukazało się dziewięć pozycji książkowych i wiele artykułów w prasie.

Witraże Stanisława Jakubczyka – wystawa na 98 urodziny Artysty
Wernisaż odbędzie się dnia 16 maja 2014 roku, o godzinie 18.00
Wystawa będzie czynna od 16 do 25 maja 2014 roku
Świetlica Wyspiańskiego
Pałac Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
pl. Szczepański 4
Kraków

1 komentarz do artykułu “Witraże Stanisława Jakubczyka – wystawa na 98 urodziny Artysty”

  1. Jan

    Witam.
    Pan Stanisław Jakubczyk urodził się w miejscowości Lubatowa, odmieniamy urodzony w LUBATOWEJ!

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz