• 2014-04-26

Se-ma-for Latin Express wyrusza w podróż po Ameryce Południowej

Działająca przy łódzkim studiu animacji Fundacja Filmowa Se-ma-for rozpoczyna kilkumiesięczny projekt Se-ma-for Latin Express w pięciu krajach Ameryki Południowej.

„Danny Boy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Danny Boy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Do Meksyku, Chile, Kolumbii, Argentyny i Brazylii trafią animatorzy studia i Se-ma-for Muzeum Animacji z warsztatami animacji poklatkowej dla profesjonalistów i młodzieży, wykładami i projekcjami klasyków polskiej animacji wyprodukowanych w Łodzi.

29 kwietnia ekipa Se-ma-fora wyląduje w Meksyku, by tam wziąć udział w wydarzeniach festiwalu animacji Creativa. Pojawią się na nim przedstawiciele największych studiów animacji na świecie.

Dorobek kilkudziesięciu lat istnienia Se-ma-fora będziemy prezentować obok gości ze studia Tima Burtona, Walta Disneya, Dream Works czy Warner Bros – tłumaczy Agnieszka Kowalewska-Skowron, koordynator projektu.

W każdym z pięciu krajów schemat spotkań będzie wyglądał podobnie. Wśród projekcji animacji Se-ma-fora – Historia, Mistrzowie i Młode Umysły znajdzie się pięć godzinnych bloków tematycznych: Początki, Klasycznie, Eksperymentalnie, Mistrzowie i Młody Se-ma-for. Będzie to prawdziwy przekrój 66 lat twórczości starego i nowego Se-ma-fora – począwszy od pierwszej powojennej produkcji lalkowej w Polsce Za Króla Krakusa (1947 r.), poprzez dzieła Rybczyńskiego, Sturlisa, Szczechury, Schabenbecka aż po prawdziwie łódzkie Miasto Płynie Bruszewskiej i On/Off młodego Piotra Ludwika z 2013 roku.

Obok projekcji w programie znajdują się dwie formy warsztatów animacji poklatkowej – dla profesjonalistów oraz młodzieży. Warsztaty dla profesjonalistów poprowadzi Piotr Ficner – doświadczony animator, na co dzień pracujący przy najnowszej produkcji studia Se-ma-for Parauszek i Przyjaciele. Animacja poklatkowa w Ameryce Południowej nie ma tak długich tradycji jak u nas. Dominuje animacja plastelinowa, animacje lalkowe często nie są wykonywane przy użyciu profesjonalnych komponentów. Dlatego okazja do spotkania z animatorem z Polski jest przyjmowana z dużym entuzjazmem – komentuje Kowalewska-Skowron.

Ciekawą formę przyjmą warsztaty dla młodzieży. Animacja poklatkowa – w tym przypadku wycinankowa, posłuży tu do nauki historii i kultury słowiańskiej. Młodzi uczestnicy wspólnie z animatorką Se-ma-for Muzeum Animacji Justyną Radziej wykonają film w technice wycinankowej, będący adaptacją książki Magdaleny Mrozińskiej Paskudki Słowiańskie. W wyniku serii warsztatów w różnych krajach powstanie jedna animacja ilustrująca mitologię słowiańską widzianą okiem mieszkańców Ameryki Południowej, dodatkiem do niej będzie książka artystyczna zawierająca powstałe podczas zajęć ilustracje.

W trzech z pięciu państw zostaną również przedstawione prezentacje samego Studia Se-ma-for – zarówno historii, jak i działalności współczesnej, wraz z opowieścią na temat tajników pracy przy animowanym filmie lalkowym.

Wprost z Meksyku – 7 maja ekipa przemieści się do Chile na festiwal animacji Chilemonos. Oba festiwale to młode, ale już bardzo znaczące w Ameryce Południowej wydarzenia poświęcone animacji. W Kolumbii i Argentynie warsztaty i projekcje Se-ma-for Latin Express będą osobnymi wydarzeniami. W Brazylii ponownie połączą się z Festiwalem – tym razem animacji poklatkowej, Brazil Stop Motion. Wizyta w kolejnych trzech krajach zaplanowana jest na październik i listopad 2014 roku.

Projekt Se-ma-for Latin Express
Projekt będzie realizowany od 29 kwietnia 2014 roku
Fundacja Filmowa Se-ma-for
Łódź

Dodaj komentarz