• 2014-04-26

Tu Wolna Europa

3 i 4 maja w Teatrze Nowym w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu Janusza Marchwińskiego Tu Wolna Europa w reżyserii Piotra Siekluckiego. Spektakl został przygotowany w ramach III edycji Festiwalu Sztuki Angażującej Teatru Nowego.

Janusz Marchwiński, „Tu wolna Europa" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Marchwiński, „Tu wolna Europa" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl został przygotowany we współpracy z Polskim Radiem w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów oraz w 20. rocznicę zakończenia misji polskiego oddziału Radia Wolna Europa. Spektakl Janusza Marchwińskiego o historii Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, nietuzinkowych postaciach i współpracownikach Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Radio Wolna Europa które w czasach komunizmu było częścią codzienności dla milionów słuchaczy w Polsce odciętej od świata przez Żelazną Kurtynę, jest dziś legendą tak samo odległą jak kolejki przed sklepami. Wystarczyło 25 lat które minęły od pierwszych wolnych wyborów i dwadzieścia od chwili, gdy RWE zamilkło w eterze, by pamięć o rozgłośni w świadomości społecznej niemal całkowicie się zatarła. Jego wpływ na historyczne procesy, które doprowadziły do odzyskania wolności w 1989 roku jest przedmiotem badań historyków.

Spektakl Tu Wolna Europa jest zaskakującą i pełną niespodzianek podróżą w przeszłość, podczas której widzowie będą mogli na nowo odkryć i nadać nowy sens uczuciom zdawałoby się tak zdewaluowanym jak patriotyzm, tradycja, honor czy przywiązanie do wartości. Janusz Marchwiński opowiada o ludziach, których poznał podczas swojej trwającej niemal ćwierć wieku pracy w Wolnej Europie, ludziach niezwykłych – a dziś zapomnianych, choć dzieła jakie stworzyli trwają i zna je prawie każdy z nas.

Janusz Marchwiński – aktor, dziennikarz, mecenas sztuki, działacz społeczny. Studiował na wydziale aktorskim PWSFTviT w Łodzi. W roku 1969 opuścił Polskę w wyniku tzw. wydarzeń marcowych. Od 1970 do 1994 pracował jako dziennikarz w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. Po zakończeniu misji RWE przeniósł się do Kolonii, gdzie nawiązał współpracę z telewizją ARD. Był współtwórcą i pierwszym przewodniczącym Polskiej Rady w Niemczech. W roku 1996 powrócił z emigracji i osiadł w Krakowie. Współtworzył jako mecenas generalny powstanie Teatru Nowego i wszedł w skład jego zespołu aktorskiego.

Spektakl Tu Wolna Europa
3 i 4 maja 2014 roku
Teatr Nowy
Kraków

Dodaj komentarz