• 2014-04-26

Biesy po latach – premiera filmu Andrzeja Wajdy

29 kwietnia w krakowskim Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się premiera filmu dokumentalnego Biesy po latach, wyreżyserowanego przez Andrzeja Wajdę.

„Biesy”, reż. Andrzej Wajda, fot. Wojciech Plewiński (źródło: matriały prasowe organizatora)

„Biesy”, reż. Andrzej Wajda, fot. Wojciech Plewiński (źródło: matriały prasowe organizatora)

Wypowiedź reżysera, Andrzeja Wajdy:

W 2011 roku minęła 40. rocznica premiery Biesów wg Fiodora Dostojewskiego, w adaptacji A. Camus, które wyreżyserowałem w Starym Teatrze w Krakowie. Biesy żyły na scenie od 1971 roku nieprzerwanie przez 10 lat i zgromadziły tysiące widzów. Ze względu na ówczesny klimat polityczny pokazy zagraniczne były nieliczne, ale spotkaliśmy się z uznaniem publiczności. Przedstawienie uzyskało najlepsze recenzje. Chociaż wyrosły już pokolenia tych, którzy nie mieli możliwości zobaczenia spektaklu na żywo, jego legenda trwa. W czasach rozwiniętego socjalizmu spektakl nie znajdował uznania w oczach władzy i nigdy nie uzyskałem zgody na chociażby sfilmowanie spektaklu w całości. Zachowały się jedynie fragmenty. Biesy to być może najważniejsze wydarzenie artystyczne w mojej pracy dla Teatru. To spektakl miły memu sercu. Dlatego cieszę się, że zrealizowaliśmy film dokumentalny Biesy po latach prezentujący zachowane fragmenty sceniczne, wspomnienia aktorów i moje. Film, dzięki któremu przetrwa spektakl i duch ówczesnego teatru. Teatr umiał zabrać głos nie tylko w sprawach artystycznych, ale i politycznych.

Konstrukcja filmu zakłada współczesne wypowiedzi twórców i aktorów grających główne role w scenicznej inscenizacji Biesów oraz wykorzystanie unikalnych materiałów archiwalnych, w których występują artyści z pierwszej obsady przedstawienia. Dla ożywienia opowieści o przeszłości zachowane zostały kostiumy, rekwizyty i elementy dekoracji.

Film rozpoczyna się od wspomnień reżysera, Andrzeja Wajdy o swoich inspiracjach płynących z poezji Aleksandra Puszkina i malarstwa Józefa Chełmońskiego. Wypowiedzi odtwórców głównych ról Jana Nowickiego i Wojciecha Pszoniaka, jak również kompozytora Krzysztofa Koniecznego przeplatane są zdjęciami archiwalnymi. Pozwala to odczuć niezwykłą aurę przedstawienia, które 43 lata temu zmieniło teatralną rzeczywistość.

Produkcja filmu trwała ponad rok. Koproducentami filmu są: Amulet Films z Narodowym Instytutem Audiowizulanym w Warszawie, Orange Polska, Instytut Adama Mickiewicza, Narodowy Stary Teatr w Krakowie i YakuMama Film w Warszawie.

Premiera filmu dokumentalnego Biesy po latach
Projekcja odbedzie się 29 kwietnia 2014 roku, o godzinie 19.00
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. Marii Konopnickiej 26
Kraków

Dodaj komentarz