XVII Międzynarodowy Konkurs Fotokreacji Cyberfoto 2014 rozstrzygnięty

Znamy wyniki XVII Międzynarodowego Konkursu Cyfrowej Fotokreacji Cyberfoto 2014. Pierwszą nagrodę otrzymała Marta Dąbrowska z Raciborza za cykl prac Szablony.

Fot. Marta Dąbrowska, cykl „Szablony”, I miejsce (źródło: materiały praoswe organizatora)

Fot. Marta Dąbrowska, cykl „Szablony”, I miejsce (źródło: materiały praoswe organizatora)

Jury w składzie:

 • przewodniczący: Krzysztof Jurecki, krytyk i historyk fotografii, członek honorowy ZPAF, wykładowca WSSiP w Łodzi
 • członkowie: Jolanta Rycerska – artysta fotografik, członek ZPAF, Prezes Zarządu Głównego ZPAF
 • Katarzyna Łata-Wrona – artysta fotografik, członek ZPAF, Prezes ZPAF Okręgu Ślaskiego
 • Krystyna Małgorzata Dołowska – artysta-fotografik, członek zarządu Fotoklubu RP
 • Sławomir Jodłowski – artysta-fotografik, członek ZPAF, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Na konkurs nadesłano 325 prac 63 autorów. Do wystawy zakwalifikowano 108 prac 33 autorów.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody :

 • I nagroda w wysokości 2500 zł. dla Marty Dąbrowskiej z Raciborza za cykl prac Szablony
 • II nagroda w wysokości 1500 zł dla Haliny Marduły z Wrocławia za zestaw Świeckie relikwie
 • III nagroda w wysokości 800 zł. dla Anny Andrzejewskiej z Będzina Mieszczanin w kadrze i poza nim

Wyróżnienia w wysokości 400 zł. otrzymali :

 • Marta Wapiennik z Zabierzowa, za pracę Iluzja rzeczywistości fundator nagrody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego Spółka Akcyjna w Częstochowie
 • Katerina Mistal ze Szwecji, za cykl Ice Move fundator nagrody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego Spółka Akcyjna w Częstochowie
 • Agnieszka Tomiczek z Bielska-Białej za zestaw Zatraconych światów okruchy

Krzysztof Jurecki o laureatach:

(…) Bezdyskusyjnie I nagrodę otrzymała Marta Dąbrowska za Szablony, które są metaforą ludzkiego życia, wraz z jego smutkiem, a nawet grozą starości a potem śmierci. Jej obsesyjne montaże, tradycja malarskiego, jak sadzę surrealizmu i przede wszystkim atmosfera strachu, którą w większości prac potrafi utrzymać, świadczy o bardzo dużym potencjale twórczym, ale i pewnej manieryczności w pokazywaniu ludzkich zarysów. Drugi z jej cykli, również na wysokim poziomie artystycznym, świadomie, choć arbitralnie, porównywał wyobrażenie człowieka do zwierzęcia, przede wszystkim anonimowego mężczyzny, jako martwej formy mięsności o tradycji sztuki krytycznej (Grzegorz Klaman).

II nagroda przypadła Halinie Mardule, która była już laureatką Cyberfoto. Jest prace przeciwne ideowo do realizacji Dąbrowskiej, wynikają z tradycji fotografii czarno-białej oraz myślenia bardziej humanistycznego i symbolicznego zarazem, przy melancholijnym nastawieniu wobec świata. Zainteresowana jest ona, jak pisała alternatywną rzeczywistoś[cią] pojęć, znaczeń i metafor. Są to montaże jak ze snu, poszukujące psychoanalitycznego spełnienia, i jak sądzę pozytywnego myślenia o dzieciństwie. Subtelna symbolika, jak w twórczości Grzegorza Przyborka: w tym książki, globus, znaczki pocztowe ze zwierzętami, łatwo wpisuje się w pamięć odbiorcy. (…)

III nagrodę zdobyła nagradzana już kilka lat temu Anna Andrzejewska – portrecistka związana, podobnie jak Dąbrowska, ze środowiskiem ZPAF-u w Katowicach, który należy do najważniejszych ośrodków w Polsce. Od kilku lat z powodzeniem zgłębia ona zagadnienia portretu fotograficznego, który rozwijała w związku z fotografią mody i aktem. Maskowany portret, w którym skrywana jest tożsamość człowieka, wyraża tradycję surrealizmu i body-artu, gdzie cielesność przeciwstawiona została mieszczańskiemu wyobrażeniu o stroju, w świadomej relacji do tradycji malarstwa z jego tradycją barokowej fałdy oraz wysmakowaniem kolorystycznym całości, świadczącym o dużej wrażliwości estetycznej. (…)

XVII Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji CYBERFOTO 2014
Posiedzenie jury odbyło się 11 kwietnia 2014 roku
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie

Dodaj komentarz