Zasamochodzenie – Krzysztof Meisner w MWW

Do 11 maja w Muzeum Współczesnym Wrocław można oglądać wystawę Zasamochodzenie. To niesamowita gratka dla wszystkich fanów motoryzacji oraz miłośników talentu prof. Krzysztofa Meisnera.

Miasto na Sputnikach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miasto na Sputnikach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak pisze Piotr Wojciechowski w Podkowiańskim Magazynie Kulturalnym (Nr. 65):

Był cudownym człowiekiem. To prawda, bywał okropny – złośliwy, kłótliwy, niekonsekwentny, niesprawiedliwy. Zawsze jednak budził podziw – i przyciągał miłość. (…) Kochał ludzi sztuki, znał się na sztuce, potrzebował rozmowy o sztuce, musiał wiedzieć, kto gdzie wystawia, jakie nowe pracownie otwarto w tej czy innej uczelni, co w plastycznej i projektanckiej trawie piszczy.

Zaprojektował m.in. słynny skuter Osa, mały samochód Beskid, aparaty fotograficzne Druh i Alfa. To uczyniło z niego jednego z istotnych polskich projektantów. Mniej znany jest ze swojej pracy zbliżonej do architektury i urbanistyki, ponieważ jego twórczość w tym zakresie ograniczała się do szkiców i kilku artykułów opublikowanych w magazynie Projekt.

Głównym elementem wystawy jest rozwinięcie jego schematycznych rysunków w mniej lub bardziej realne projekty, które powstały w oparciu o analizę podobnych przykładów znanych z historii architektury. Miasta na sputnikach, wioski podwieszone do sterowców, samochody zaprojektowane jako windy do mieszkań – te szalone pomysły mają w sobie malowniczość scenografii filmów science fiction. Ale to nie jedyne wartości, które niosą ze sobą idee Meisnera.

Przygotowanie wystawy: [jA] Jednostka Architektury, SARP o/Wrocław, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Muzeum Współczesne Wrocław
Kuratorzy: Łukasz Wojciechowski, Natalia Rowińska, Marek Lamber

Krzysztof Meisner, Zasamochodzenie 
Od 4 kwietnia do 11 maja 2014 r.
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz