• 2014-04-25

Wojciech Nowicki z esejem wizualnym w Krakowie

Od 15 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Promieniowanie, której kuratorem jest Wojciech Nowicki. Ekspozycja odbędzie się w ramach Miesiąca Fotografii 2014.

Wilhelm Beermann, „Oko muchy”, 1870. Dzięki uprzejmości Muzeum w Gliwicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wilhelm Beermann, „Oko muchy”, 1870. Dzięki uprzejmości Muzeum w Gliwicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie zostanie zaprezentowany zbiór zdjęć pochodzących z rozmaitych źródeł, fotografii będących narzędziem pomocniczym w różnych dziedzinach badań czy eksperymentów – na przykład przyrodniczych, chemicznych, genetycznych, patologicznych czy medycznych. Esej wizualny stworzony przez Nowickiego na ścianach galerii bada, w jaki sposób te zdjęcia – zestawione z innymi, zaskakująco podobnymi wizualnie, wykonanymi jednak (lub przywłaszczonymi w artystycznym geście) przez fotografów lub artystów posługujących się medium fotografii – zyskują nowe znaczenia.

Wojciech Nowicki – kurator wystaw fotograficznych, pisarz, członek rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Opublikował m.in. Dno oka. Eseje o fotografii, Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu, Niepokoje Wilhelma von Blandowskiego; w przygotowaniu zbiór esejów poświęconych portretowi w fotografii. Kurator m.in. wystaw Jerzego Lewczyńskiego, Wilhelma von Blandowskiego, Michała Greima oraz współkurator wystawy Archiwum centralne (Miesiąc Fotografii w Krakowie 2009).

Kurator: Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki, Promieniowanie
Ekspozycja odbędzie się w ramach Miesiąca Fotografii 2014
Wystawę można oglądać od 15 maja do 15 czerwca 2014 roku
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz