Artyści z odgległej planety we Wrocławiu

Od 16 maja w Galerii Miejskiej we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Układ planetarny.

Marek Starzyk, „Sztorm, w którym nikt nie zatonął", 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Starzyk, „Sztorm, w którym nikt nie zatonął", 1999 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Motywem przewodnim wystawy Układ planetarny, powstałej w oparciu o nietypową koncepcję, sytuującą się na styku wielu dziedzin: kosmologii, kosmogonii, astronomii, metafizyki i sztuk wizualnych – jest Układ Słoneczny. każdy z ośmiu prezentowanych na ekspozycji artystów otrzymał swoją planetę, która poprzez właściwości, charakter, jak i symboliczne zakorzenienie najlepiej odzwierciedla i charakteryzuje prezentowaną przez niego twórczość.

Wystawa stanowi prezentację twórczości ośmiu artystów, z których każdy reprezentuje inną planetę Układu Słonecznego: Merkury – Katarzyna Kmita, Wenus – Monika Konieczna, Ziemia – Daniel Krysta, Mars – Zdzisław Nitka, Jowisz – Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Saturn – Łukasz Huculak, Uran – Karolina Jaklewicz i Neptun – Marek Starzyk. Grupa różnorodnych pod względem stylistyczno-formalnym, współczesnych realizacji artystycznych zestawiona została tutaj z bezcennym, szesnastowiecznym Epitafium Nikolausa Jenkwicza-Posadowskiego, który pojawi się na wystawie w formie hologramu wyświetlanego w jednej z przestrzeni ekspozycyjnych.

Epitafium nie pełni na wystawie roli mu przypisanej – jest raczej swoistym odniesieniem interpretacyjnym, które konotuje wielopoziomową analizę pojawiających się tu – i przenikających się nawzajem – symboli, toposów, motywów, jak również tez i prawd wiary. To, co naukowe, przenika się z tym, co oparte w wierze. Dlatego też – pomimo bezpośredniego nawiązania w tytule do astronomicznego terminu – nie jest to wystawa o kosmosie. Jest to raczej wieloznaczeniowa wykładnia – tak lokalna, jak i globalna – o tym, co ziemskie, niebiańskie, ludzkie i duchowe zarazem.

Układ planetarny
Wystawę można oglądać od 16 maja do 21 czerwca 2014 roku
Galeria Miejska
ul. Kiełbaśnicza 28
Wrocław

Dodaj komentarz