Sen o Warszawie otworzy 54. KFF

Sen o Warszawie, biograficzna opowieść o Czesławie Niemenie, otworzy 54. Krakowski Festiwal Filmowy, który rozpocznie się 25 maja. Dokument Krzysztofa Magowskiego wystartuje także w konkursie polskim.

„Sen o Warszawie", plan filmu (źródło: mat. prasowe)

„Sen o Warszawie", plan filmu (źródło: mat. prasowe)

Sen o Warszawie to pierwszy, duży, biograficzny film o Czesławie Niemenie, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci artysty, która przypadła w styczniu. W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły się w 2005 roku, wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. Rzucają one nowe światło na życie artysty, bo Niemen popularny i uwielbiany przez publiczność – jego płyty sprzedawały się w setkach tysiącach egzemplarzy, nie cieszył się sympatią ówczesnych władz czy krytyki. W dokumencie Krzysztofa Magowskiego o Niemenie opowiadają barwnie przyjaciele, dziennikarze muzyczni, w sumie ponad 50 osób. Z tych indywidualnych opowieści wyłania się także obraz polskiej sceny muzycznej, mecenatu kulturalnego z okresu PRL-u i powikłanych czasów końca komuny.

Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena, wybranego w 1999 roku na wykonawcę wszech czasów w plebiscycie Polityki. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i ciągle jest inspiracją dla artystów młodszych pokoleń, ale i wrosła w kulturę popularną. Film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni…

Sen o Warszawie to pozycja obowiązkowa dla fanów Niemena, ale nie tylko, bo Magowskiemu udało się uniknąć sentymentalnego tonu i film układa się w przykuwającą opowieść o genialnym muzyku, który zrobił oszałamiającą karierę i zapewnił sobie trwałe miejsce w historii, choć życie go nie rozpieszczało – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Na krakowskiej imprezie odbędzie się światowa premiera filmu, dokument weźmie także udział w konkursie polskim, gdzie główną nagrodą jest Złoty Lajkonik. Pokaz filmu z udziałem twórców będzie miał miejsce 25 maja, podczas uroczystości otwarcia 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

54. Krakowski Festiwal Filmowy
od 25 maja do 1 czerwca 2014 roku

Dodaj komentarz