• 2014-04-25

Laura Makabresku w grze ze śmiercią w Opolu

Od 25 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę fotografii Laury Makabresku pt. Compulsion.

Fot. Laura Makabresku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Laura Makabresku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Laury Makabresku pt. Compulsion jest prezentacją fotografii powstałych w ostatnich latach, które łączy wspólny temat – chęć przeprowadzenia wiwisekcji, przeanalizowania granic wytrzymałości ciała i ducha doznającego bólu. Przedmiotem poszukiwań artystycznych Laury Makabresku staje się jej własne ciało, które prowadzi grę ze śmiercią.

Prywatne doświadczenie zadawania bólu, zawarte w pracach artystki, ukazuje uniwersalną prawdę o jego uwodzicielskiej sile. Uwodzą nas rzeczy przekraczające przyjęte normy: zło, seksualność, namiętność połączona z zadawaniem cierpienia. Tematy tabu wyzwalają w nas chęć ciągłego podglądania – nieustannie fascynują.

W psychologii ból uważany jest za doznanie uruchamiające odpowiednie formy zachowania, które mają na celu jego uniknięcie. U artystki chęć gry ze śmiercią jest silniejsza, staje się jej podstawowym tematem badań – artystycznym natręctwem.

tekst: Agnieszka Dela-Kropiowska

Laura Makabresku (Kamila Kansy) urodzona w 1987 r. w Brzesku. Fotografka. Współpracuje z wieloma zagranicznymi magazynami (Atomica, Apricot, Magpie, Carne, Impracabeza, 10×15, Graisse Animale, Sova). Brała udział w wystawach 30 Under 30, You Are My Favourite, Red Gallery Cafe, Galeria w Domu. W 2012 r. miała swoją pierwszą indywidualną wystawę w ramach sekcji ShowOff Miesiąca Fotografii w Krakowie, podczas której został opublikowany jej album fotograficzny. W 2013 r. jej zdjęcia zostały zaprezentowane przy ul. Koletek w Krakowie w ramach pierwszego projektu realizowanego we współpracy z inwestorem Angel Wawel i Fundacją Sztuk Wizualnych.

Laura Makabresku, Compulsion
Wernisaż: 25 kwietnia 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna codziennie do 8 czerwca 2014 roku
Galeria Aneks GSW, pl. Teatralny 12, Opole

Dodaj komentarz