Jakie znaczenie mają słowa dla Żydów? Odpowiada Amos Oz

Dlaczego słowa są dla wielu Żydów aż tak bardzo ważne? Pisarz Amos Oz i profesor historii Fania Oz-Salzberger próbują wyjaśnić to w swoim żywym i pouczającym dyskursie Żydzi i słowa, który ukaże się 16 maja w Wydawnictwie Czytelnik.

Amos Oz, Fania Oz-Salzberg „Żydzi i słowa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Amos Oz, Fania Oz-Salzberg „Żydzi i słowa” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Przywołują różnorodne teksty związane z historią i kulturą żydowską: księgi religijne, komentarze, wiersze i utwory prozatorskie, pieśni, powiedzenia, dowcipy. A wszystkie te teksty i zawarte w nich słowa tworzą łańcuch, który spaja kolejne pokolenia Żydów od czasów Abrahama po dzień dzisiejszy.

Autorzy koncentrują się na czterech głównych zagadnieniach: zachowaniu ciągłości, pozycji i roli kobiet, czasie (ale i bezczasie), zbiorowości a jednostce. Prezentują zarazem galerię ważnych w dziejach Żydów postaci – od tych najdawniejszych, jeszcze anonimowych (na przykład domniemanej autorki Pieśni nad Pieśniami), poprzez mniej lub bardziej znanych rabinów aż po pisarzy doby współczesnej. Czyli przede wszystkim ludzi piszących, bo właśnie utrwalone przez Żydów słowa oraz niekończący się międzypokoleniowy dialog mają dla autorów książki znaczenie podstawowe.

Amos Oz, Fania Oz-Salzberger Żydzi i słowa
Premiera: 16 maja 2014 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz