• 2014-04-24

Kontynuator pracy Zygmunta Molika poprowadzi warsztaty we Wrocławiu

Od 24 do 29 czerwca Jorge Parente poprowadzi warsztaty Głos i Ciało w wrocławskim Studiu Na Grobli.

Warsztaty „Głos i Ciało", fot. Karol Jarek (źródło: mat. prasowe)

Warsztaty „Głos i Ciało", fot. Karol Jarek (źródło: mat. prasowe)

Znany na całym świecie sposób pracy z i nad głosem Głos i Ciało, rozwijany przez Zygmunta Molika, czołowego aktora Teatru Laboratorium, przez czterdzieści osiem opiera się na wykorzystaniu precyzyjnych działań fizycznych (alfabetu ciała), które umożliwiają uczestnikom otwarcie głosu oraz ciała. Jednym z jego elementów jest praca indywidualna polegająca na łączeniu poszczególnych części alfabetu na zasadzie skojarzeń. To rodzaj improwizacji wokół osobistych historii. Dochodzi wówczas do uruchomienia rezonatorów i odkrycia źródeł wibracji ciała.

Metoda ta obejmuje również pracę nad zharmonizowaniem oddechu z ruchem, zakłada wykorzystanie w śpiewie obudzonej w trakcie pracy spontaniczności i naturalności. Celem jest osiągnięcie jedności między głębią poszukiwań i lekkością wykonania.

Program warsztatów obejmuje: naukę ćwiczeń alfabetu ciała (działań fizycznych angażujących i wzmacniających całe ciało, aktywujących wokalne impulsy); indywidualną i grupową pracę nad emisją głosu; indywidualną pracę, pod kierunkiem prowadzącego, nad tekstem i pieśnią.

Zygmunt Molik mówił o alfabecie ciała:

Musisz nauczyć się tych działań, tych akcji, na pamięć, a później, wykorzystując je, improwizujesz życie. […] Istnieje około trzydziestu pięciu działań, wliczając również działania pośrednie, niezbędne, aby przejść od jednego do drugiego ćwiczenia [...] Niektóre z nich są bardziej skomplikowane, i tak, wszystko pomyślane jest jako baza służąca głosowi. […] Wszystkie te ćwiczenia są dopracowane tak, by wspomóc głos.

Pod koniec czerwca nakładem Instytutu Grotowskiego ukaże się również polskie wydanie książki Głos i Ciało. Zygmunt Molik w rozmowie z Giuliano Campo. Zapisy trwają do 26 maja. Zajęcia prowadzone będą w językach francuskim, angielskim i polskim.

Jorge Parente spotkał Zygmunta Molika w 1992 roku w Paryżu, został jego asystentem i postanowił poświęcić się pracy nad głosem. Po szesnastu latach stał się oficjalnym i jedynym kontynuatorem metody treningowej Głos i Ciało. We Wrocławiu w pracy asystować mu będzie Zoe Ogeret, aktorka i badaczka.

Warsztaty pt. Głos i Ciało
od 24 do 29 czerwca 2014 roku
Studio na Grobli, Wrocław

Dodaj komentarz