• 2014-04-24

WZORY po raz trzeci

Trzecia edycja Warszawskich Targów Designu WZORY odbędzie się 24 maja w Praskiej Drukarni przy ulicy Mińskiej 65 w Warszawie w godzinach 11.00-23.00.

Warszawskie Targi Designu WZORY (źródło: materiały prasowe organizatora)

Warszawskie Targi Designu WZORY (źródło: materiały prasowe organizatora)

Surowa, postindustrialna przestrzeń dawnych zakładów graficznych o powierzchni 5000 m2 zostanie na jeden dzień zajęta i zaaranżowana przez 250 młodych polskich projektantów. Stoiska zostaną zorganizowane w sektory; zwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z docenionymi już, ale też z zupełnie premierowymi produktami z dziedzin: ekologia, food design, design dla dzieci, meble, szkło i ceramika, tekstylia, oświetlenie.

Główną misją targów jest promocja polskiego wzornictwa. Wyjątkowe koncepcje, które rodzą się w pracowniach i niewielkich butikach kreatywnych, wciąż pozostają dla odbiorców trudno osiągalne. Projektantom niezwykle trudno przebić się, a klientowi odnaleźć w hermetycznym świecie bez odpowiednich narzędzi i wiedzy. WZORY służą spotkaniu; mają zniwelować dystans między projektantem a klientem, pokazać szerokie spectrum najbardziej wartościowych zjawisk w polskim wzornictwie, zachęcić do własnych poszukiwań.

Po raz pierwszy w historii WZORÓW jury złożone z wybitnych teoretyków i praktyków designu przyzna nagrody za Wzorowy projekt oraz Wzorowe stoisko. Wręczenie statuetek zaprojektowanych przez Unikke Design odbędzie się o godzinie 19.00 w dniu targów.

Po wręczeniu nagród koncert zagra Atanas Valkov – kompozytor filmowy i producent muzyczny.

Targi to również szereg wydarzeń towarzyszących. Dzięki uprzejmości Galerii BWA Wrocław na WZORACH zostanie zaprezentowany Przepis na mały dizajn – projekt składający się z wystawy i publikacji, kuratorowany przez Magdalenę Kreis i Natalię Romaszkan. Jego idea stanowi przełożenie zasady Creative Commons na design – projektanci udostępnią swoje pomysły, a wraz z nimi dokładne instrukcje jak wykonać zaprojektowane przez nich obiekty.

Na WZORACH będzie można posłuchać również ciekawych wykładów skierowanych zarówno do profesjonalistów jak i amatorów:

  • Design dla ludzi czyli o twórczym upcyklingu – Dekoeko
  • Design dla szkół : wykład o projekcie edukacyjnym poprowadzi Urszula Kałużna – Expace.pl
  • Budujemy Dom!: Weronika Siwiec i Stanisław Kamionka przedstawią projekt budowy naturalnego domu z gliny i słomy; projekt nastawiony jest na kolektywne działanie, a cała technologia po jego zakończeniu zostanie udostępniona publicznie.
  • Nieporęcka 13: architekci z ulicy Nieporęckiej opowiedzą o ich projekcie rewitalizacji Pragi; pokażą na przykładzie swoich realizacji jak wprowadzać nowoczesny design do starych budynków.
  • Film i design: Justyna Jabłońska z Filmoteki Narodowej prześledzi przykłady klasycznego wzornictwa w starych filmach i kronikach filmowych.
  • O ochronie wzornictwa w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie opowie Tomasz Rychlicki – rzecznik patentowy ASP.
  • IneriCad przedstawi oprogramowanie dla architektów.

W harmonogramie znajdują się warsztaty dla dzieci i dorosłych.

W czasie WZORÓW odbędzie się również spotkanie blogerów wnętrzarskich, którzy wybiorą swojego faworyta wśród wystawców i wręczą mu swoje wyróżnienie.

Dzięki interaktywnej aplikacji mobilnej od firmy Billennium posiadacze systemu Android będą mogli pobrać informacje o wystawcach oraz wydarzeniach towarzyszących.

W hali i ogrodzie wokół niej zostaną wydzielone strefy relaksu. Na powietrzu będzie można również podpatrzeć jak pracują artyści – przez cały dzień Michał Kuszyk będzie malował tam mural.

Warszawskie Targi Designu WZORY
24 maja 2014 r., godz. 11.00-23.00
Praska Drukarnia, ul. Mińska 65
Warszawa

Dodaj komentarz