• 2014-04-24

Lekcje harmonii na początku maja

2 maja na ekrany polskich kin wejdzie laureat Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie w 2013 r. – film Lekcje harmonii w reżyserii Emira Baigazina.

„Lekcje harmonii”, reż. Emir Baigazin (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Lekcje harmonii”, reż. Emir Baigazin (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Znakomicie przyjęty przez publiczność i krytykę w konkursie MFF w Berlinie w 2013 r., gdzie zdobył Srebrnego Niedźwiedzia za wybitny wkład artystyczny w kategoriach zdjęć, montażu, muzyki, kostiumów oraz scenografii. Film zyskał również uznanie i nagrody na festiwalu w Warszawie oraz Tribeca Film Festival w Nowym Jorku.

W trakcie badania lekarskiego 13-letni Aslan zostaje upokorzony przed swoimi kolegami. Incydent uruchamia ukryte zaburzenie osobowości. Gnębiony poczuciem niższości ma obsesję czystości i dążenia do perfekcji, a także kontrolowania wszystkiego wokół. Powoduje to coraz trudniejsze sytuacje, jako że chłopiec mieszka z babcią w kazachskiej wiosce. Jednym z jego prześladowców jest Bolat, wymuszający haracz od młodszych dzieci. Reżyser rysuje obraz zderzenia jednostki i mechanizmów marginalizacji i przemocy, opowiadając historię chłopca, który ma odwagę stawić im opór, choć może to doprowadzić do jego zguby.

Emir Baigazin urodził się w Kazachstanie w 1984 roku. Studiował Filmową i Telewizyjną Reżyserię w Kazakh National Academy of Arts. W 2007 roku jego 2-minutowy film Steppe wygrał azjatycki konkurs krótkich metraży, co umożliwiło mu udział w warsztatach filmowych organizowanych przez Asian Film Academy przy MFF w Pusan. Wśród jego tutorów znaleźli się Mohsen Makhmalbaf z Iranu oraz Pen-ek Ratanaruang z Tajlandii. W 2008 roku Baigazin był uczestnikiem prestiżowego Talent Campus przy MFF w Berlinie. Ma na koncie kilka filmów krótkometrażowych. Lekcje harmonii to jego pełnometrażowy debiut, który na etapie developmentu był pokazywany w Locarno Open Doors 2011. Produkcję filmu wsparł World Cinema Fund. Ukończony film miał swoją premierę w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie został nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za wybitny wkład artystyczny w kategoriach zdjęć, montażu, muzyki, kostiumów oraz scenografii.

Lekcje harmonii
Scenariusz i reżyseria: Emir Baigazin
Obsada: Timur Aidarbekov, Aslan Anarbayev, Mukhtar Andassov, Anelya Adilbekova, Oman Adilov, Adlet Anarbekov, Daulet Anarbekov, Nursultan Nurbergenov, Assan Kirkabakov, Beibitzhan Muslimov
Dystrybucja: Art-House
W kinach od 2 maja 2014 r.

Dodaj komentarz