Sońka – nowa powieść Ignacego Karpowicza

22 maja nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się nowa powieść Ignacego Karpowicza pt. Sońka.

Ignacy Karpowicz „Sońka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Ignacy Karpowicz „Sońka” – okładka (źródło: materiały prasowe)

W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana.

Powiernikiem Sońki zostaje Igor – wzięty reżyser teatralny – który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć…

Sońka to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.

Tak o swojej książce mówił Ignacy Karpowicz:

W maju ukaże się moja nowa powieść zatytułowana Sońka. To książka, która pisałem, mam wrażenie, całe życie. A przynajmniej 7 lat, bo ciągle coś mi w niej zgrzytało… Od poprzednich moich tekstów różni się objętością, bo jest skromna rozmiarowo, oraz tematem, bo pierwszy raz przeniosłem się w czasie w drugą wojnę światową.

Ignacy Karpowicz Sońka
Premiera: 22 maja 2014 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz