Dzień Wolnej Sztuki w tarnowskim BWA

26 kwietnia tarnowskie BWA przyłącza się do czwartej ogólnopolskiej edycji Dnia Wolnej Sztuki w ramach którego organizatorzy zapraszają do galerii na Dworcu PKP w Tarnowie. Wspólnie zostanie również odkryta historia pięciu wybranych dzieł z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Dzień Wolnej Sztuki, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Wolnej Sztuki, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dzień Wolnej Sztuki to część międzynarodowej akcji społecznej mającej uświadomić zwiedzającym, że muzea i galerie można zwiedzać powoli i z namysłem, zostać przez nie zainspirowanym, nawet jeżeli nie ma się odpowiedniej wiedzy czy odpowiadających zainteresowań. Dzień Wolnej Sztuki ma pokazać, że można wejść do muzeum i oglądać sztukę powoli – wybierając kilka dzieł i zatrzymując się nad nimi dłużej niż statystyczne 8 sekund. Założenia akcji są proste – w każdej z instytucji znajdzie się 5 wybranych dzieł, które będą oglądane wolno. Będą przed nimi stać osoby, nie pełniące jednak funkcji klasycznego przewodnika – ich zadaniem będzie zadawanie gościom pytań motywujących do samodzielnego myślenia i zastanowienia się nad dziełem.

Dworzec PKP w Tarnowie, fot. Paweł Topolski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dworzec PKP w Tarnowie, fot. Paweł Topolski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawy prezentowane na Dworcu PKP w Dniu Wolnej Sztuki:

  • Wystawa wybranych dyplomów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie

Wernisaż: 23 kwietnia 2014 roku, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 18 maja 2014 roku

Po raz kolejny BWA i ZSP prezentują wspólną wystawę promującą najciekawsze dyplomy uczniów Zespołu Szkół Plastycznych. Dyplom jest pracą z wybranej specjalności: reklamy wizualnej, tkaniny artystycznej, meblarstwa. Dodatkowo każdy z uczniów prezentuje aneks do pracy dyplomowej (zestaw prac) z wybranego przedmiotu: malarstwa i rysunku, rzeźby, lub z podstaw fotografii i filmu.

Wybrani autorzy prac:

  1. Reklama wizualna / Mateusz Jarmuła, Natalia Gębarowska, Emilia Tyńska
  2. Mebel / Agata Kuta, Aleksandra Szwedo, Klaudia Bykiewicz
  3. Fotografia / Eliza Dworak
  • Wystawa stała Kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej

Wystawa prezentuje wybrane prace z kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, dzieła czołówki polskich artystów współczesnych m.in. prace Pawła Althamera, Mirosława Bałki, członków Grupy Ładnie – Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego i urodzonego w Tarnowie Wilhelma Sasnala, ale także Jadwigi Sawickiej czy Moniki Sosnowskiej.

Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej powołana została w 2004 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego w odpowiedzi na zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Program Kultury Znaki czasu. Wystawa stała w Tarnowie jest wspólnym przedsięwzięciem Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie i Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej.

Dzień Wolnej Sztuki 2014
Akcja odbędzie się 26 kwietnia 2014 roku w godzinach od 12.00 do 13.00
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie
Dworzec PKP w Tarnowie, Pl. Dworcowy 4
Tarnów

Dodaj komentarz