Barbara Pierzgalska w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

24 kwietnia o godz. 16.30 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy Przenikanie. Tkanina unikatowa – Barbara Pierzgalska

„Przenikanie” Tkanina unikatowa – Barbara Pierzgalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przenikanie” Tkanina unikatowa – Barbara Pierzgalska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Barbara Pierzgalska urodziła się w Siedlcach. Jest absolwentką łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych im. Wł. Strzemińskiego (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), którą ukończyła w 1970 r. Dyplom uzyskała na Wydziale Tkaniny.

Jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i Związku Polskich Artystów Plastyków. Barbara Pierzgalska jest Artystką wszechstronną. Zajmuje się: tkaniną unikatową, miniaturą tkacką, rysunkiem, malarstwem sztalugowym, projektowaniem wnętrz, odzieży unikatowej oraz tkanin dla przemysłu bawełnianego, jedwabniczego, dziewiarskiego i lniarskiego. Jest stypendystką Ministra Kultury i Sztuki oraz rzeczoznawcą przy tym ministerstwie.

Artystka zorganizowała około 30 wystaw indywidualnych, brała udział w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych wystawach zbiorowych (m.in.: w Chorwacji, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Serbii). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w sferze malarstwa, tkaniny artystycznej i projektowania tkaniny przemysłowej. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

W Jej pracach niezwykłą rolę ogrywają światło, kolor, ruch i przestrzeń co widać dobitnie w każdym z rodzajów sztuk plastycznych przez Nią uprawianych. Niewątpliwie impulsem do działań artystycznych Barbary Pierzgalskiej jest Jej fascynacja naturą i światem ludzkich przemyśleń, doznań i przeżyć. Kompozycja Jej prac o przenikających się wzajemnie barwach i różnych sposobach ekspresji, emanują jakby własnym, wewnętrznym światłem nabierając mistycznego wymiaru i tworząc swoisty, utożsamiany tylko z Nią styl.

Na wystawie zaprezentujemy około 80 eksponatów z dziedziny tkaniny unikatowej (w tym również miniaturę tkacką) z ponad 40. letniego okresu twórczości Artystki, o różnorodnych technikach wykonania takich jak: technika własna, gobelinowa, druk na tkaninie, collage. Są wśród nich również prace przestrzenne. Na wystawie zobaczymy tkaniny głównie w bieli, czerni i szarościach, z akcentem kolorowym (przeważnie w odcieniach czerwieni i niebieskiego) w postaci strzępiastej formy pióra, który podkreśla ulotność i zwiewność tych kompozycji.

Jolanta Piwońska, kurator wystawy

Przenikanie. Tkanina unikatowa – Barbara Pierzgalska
24 kwietnia – 15 czerwca 2014 r.
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Łódź

Dodaj komentarz